Quantcast
Channel: Ветроходство - 360mag
Viewing all 67 articles
Browse latest View live

За шкиперите и чартърните яхти

$
0
0

Шкипер (от англ. „skipper”) най-общо означава капитан на ветроходен съд. Толкова с теорията. Носят се слухове, че едно време корабите били дървени, а шкиперите
железни – сега било наопаки. Толкова и със слуховете. Оставяйки на страна също и романтичния образ на капитана-ветроходец, който дръзко върти щурвала и умее да гледа замечтано отвъд хоризонта, каква всъщност му е ролята на този юнак мореплавател? Накратко: Шкиперът носи отговорност за вашето плаване.

Снимка: yachtholiday.com

Започвайки с организацията, минавайки през чисто техническата страна на плаването и стигайки до приятното изживяване на екипажа. Всъщност това, че някой умее да „кара“ яхта, в повечето случаи далеч не го прави компетентен шкипер – такъв, какъвто очакват неговите спътници. Без да му правим дисекция, шкиперът умее да съчетава моряклъка с умението да предостави необходимото лично пространство на екипажа но и същевременно да контролира сигурността и ритъма на едно плаване съобразно прогнозата за времето, нуждите на екипажа и лодката си. Кометентност, търпение, дискретност, чувство за хумор, директен подход (когато е необходимо) – това са все подправки , които допълват професионалния образ на шкиперите.

Когато наемат ветроходна яхта, много хора си задават въпроса:

„Аз имам капитанско – защо ми е необходим шкипер?“

Чартирането на лодки с професионален шкипер има редица предимства

Опитният шкипер може да ви предложи оптималната програма за едно плаване, като съобрази местата, които ще посетите с прогнозата за времето, и по този начин да се окажете в правилния момент на правилното място.

Ще ви даде предложения, които са обосновани от гледна точка на сигурност и комфорт на плаването – вашето и на вашите спътници.

За шкиперите и чартърните яхти
Photo by Samuel Zeller on Unsplash

Ще съобрази в максимална възможна степен желанията на екипажа и ще
разпредели оптимално времето за плаване на ветрила, плажове, заливи и
плуване с разходките по пристанища и градчета.

Имате повече избор

И тъй като имате избор, вие сте свободни да решите дали да водите лодката сами с подкрепата на шкипера до вас, или да се отпуснете и да се забавлявате с приятелите и семейството си, като същевременно позволите на шкипера да се справи с всичко останало, освобождавайки ви от всички притеснения и отговорности. Той гарантира, че почивката ви няма да пропадне „по технически причини“. На яхтите (особено на по-големите) има много електрически и механични части, агрегати и връзки. Шкиперът е този, който знае как да се справи с всякакви неблагоприятни ситуации, които могат да възникнат в морето и в повечето случаи може незабавно да се справи с инцидентни повреди, за да протече почивката ви пълноценно.

За шкиперите и чартърните яхти
Снимка: Pixabay

Шкиперът гарантира вашата сигурност

Ще ви инструктира, ще ви предупреди и ще се погрижи за вас в случай на усложнени ситуации. Шкиперът познава най-добрите места за закотвяне, местните условия и спецификите на района, освобождавайки ви от стреса от внезапни извънредни ситуации, като например изпуснала котва късно през нощта.

Освен това, ако искате да се наслаждите на плуване до плажа по-продължителен пикник или разходка из околността но закотвянето не е съвсем безопасно, шкиперът
ще остане на борда, като ви позволява да се наслаждавате на местните
забележителности . Пестите пари. Статистиката е еднозначна, че когато на лодката няма
компетентен шкипер, много по-често се случват инциденти, които водят до
удръжки от гаранционния депозит, който чартърната компания е блокирала от кредитната ви карта.

При яхтите с постоянен екипаж, които се управляват постоянно само от
професионалист или под наблюдението на специалист, лодката и нейното
оборудване могат да се държат в отлично състояние, освобождавайки ви в
случай на щети.

Photo by Eric Ward on Unsplash

Той ще направи плаването ви по-интересно!

Шкиперът ще ви препоръча места, които са се изплъзнали от вашето
внимание, включително и такива, които са по-неизвестни но могат да са
интересни за вас и би било жалко да пропуснете. От шкипера можете да научите много нови неща, свързани с плаването под ветрила.

В заключение

Не забравяйте защо сте избрали ваканция на яхта – за дасе забавлявате и пълноценно да се отърсите от ежедневието. Опитният шкипер ще ви помогне това да се случи по най-добрия възможен начин.

The post За шкиперите и чартърните яхти appeared first on Списание 360.


Ветроходството –подходящо ли е за мен и семейството ми?

$
0
0

Когато планират почивките, си повечето хора искат да пробват нещо ново, но
същевременно да не е твърде… скъпо, сложно, екстремно, ексцентрично, далеч…
дори прекалено ново и непознато. Ако и вие сте стигнали до прозрението “Искам нещо ново!”, но не сте уверени какво точно да бъде то, можете да продължите надолу.

Плаване с яхта
Снимка: Pixabay

При планиране на вашата ваканция на яхта е важно да изградите концепция за
себе си (и своето семейство) чрез избор на някои от следните възможности:

  • Почивка, на която да се размажа от спокойствие и да си пия кротко коктейли под жаркото слънце
  • Да събирам тен на палубата, да плувам в кристалните води на някой скътан залив
  • Да се откъсна от забързаното ежедневие
  • Да съм на изолирани места, по възможност без да виждам други хора
  • Да посещавам нови острови, селца и малки пристанищни градчета,
    където да се впусна в изследователска мисия на местната атмосфера,
    история, кулинария и ендемитни напитки
  • Активна почивка, на която за седмица или две да видя възможно най-много нови места и да снимам
  • По време на почивката искам да се опитам да управлявам яхта и да
    започна да се уча на ветроходство и моряклък
  • Основно да се уча да управлявам яхта
  • Да ловя риба или да се гмуркам
  • Романтична ваканция, меден месец на яхта
  • Да избягам от половинката си за седмица-две, без значение какво точно
    се случва там
  • Заедно с половинката искаме да избягаме от децата
  • Да сме всички заедно и да покажем на децата си нови и вълнуващи
    приключения
  • Искам луксозен чартър на яхта, като цената не е от значение
  • Комбинация от всичко по-горе на приличен бюджет

Яхтите и преживяванията на яхта не правят изключение при избора по основните критерии, описани най-горе, НО могат да ви дадат много повече и разнообразни преживявания, които нерядко се съчетават в едно и също плаване – планирано или по воля на съдбата.

Плаване с яхта
Снимка: PIxabay

Яхтингът може да предложи също по-ексцентрични и екстремни приключения, но те най-често се разминават с общоприетите представи за ваканция със семейството. Тези възможности заслужават отделна публикация.

Разбира се, вие имате въпроси и ето някои от основните:

С кого искам да споделя преживяването си?

Приятели, приятелско семейство, непознати. Този въпрос е с основна важност тъй като често на яхтите се събират приятели, които на втория ден разбират, че имат много разнородни интереси – едни търсят повече спокойствие по заливите и обикаляне на градчета без много плаване, други търсят точно обратното. Хубавото е, че на пазара се предлагат различни видове преживявания, а и яхтите са с различен размер, и могат да поберат различни по обем компании. По този начин съвсем скоро ще откриете формата, който ви допада най-много.

Подходящо ли е за деца?

Основното притеснение на родителите е дали децата ще се адаптират в нова атмосфера. Истината е, че децата се адаптират много по-бързо от родителите в почти всяко отношение, като много по-скоро откриват своето място, игри и забавления на лодката.

Плаване с яхта
Снимка: Pixabay

Ще ме хване ли мoрска болест?

Ако сте решили – твърдо да! Ако обаче се освободите от предрасъдъците си, ако се отпуснете и се забавлявате, ще разберете скоро, че притесненията ви са били напразни и сте се адаптирали много по-бързо към живота на лодката.

Какво точно ще се случи по време на плаването?

Можете да планирате дестинацията и сезона съобразно предпочитанията си. Можете също да изберете опитен шкипер (капитан), който да планира възможно най-пълноценното за вас преживяване и да ви съветва по време на плаването. Но ТОЧНО какво ще се случи не можете да знаете защото баш началника в случая е прогнзата за
времето. Ще трябва да го преживеете. Но пък ако капитана ви е опитен ще има план „Б“, „В“ или „Й“.

Колко ще ми струва?

Хубавото е, че в днешно време е все по-достъпно да наемете яхта и да избягате. Но все пак по-задълбочен отовор на този въпрос можете да откриете в Колко струват плаванията с яхти?

Как да избера подходящо за мен или семейството си плаване? От къде да започна?

Добре е първо да определите акватория, периода на плаването, спътниците си, начален бюджет и степен на активност. Огледайте се. Може дори и да имате приятел с яхта.

Плаване с яхта
Снимка: Pixabay

В последните години предлагането на яхтени ваканции е все по-наситено, като основни дестинации по посещаемост от българите са Гърция, Хърватия и Турция. Има разнообразни продукти на пазара, като някои от основните са:

  • Кратки (пробни) плавания в близки акватории (обикновено за дълъг уикенд), на който вие ще разберете дали това е вашето преживяване, без да рискувате значителен бюджет. На тях вероятно няма да плавате много мили но ще се потопите в атмосферата на плаванията с яхти. Най-вероятно веднага, скед като приключи ще започнете да планирате следващо, по-продължително плаване, и ще знаете с кого искате да го направите.
  • Седмични плавания със семейство и приятели.Това е най-предпочитаният начин за почивка на яхта. Имайте предвид, че в натоварените сезони, в най-посещаваните дестинации бюджета ви ще е завишен за сметка на степента на активност.
  • One-way плавания. За разлика от най-често срещаните предложения, при one-way чартърите началната и крайната точка на плаването са различни, определени от собственика на яхтата. Измежду тях можете да намерите наистина изгодни предложения но трябва да се справите с логистиката.
  • Флотилиии. Много са причините хората да плават във флотилии но най-често срещаните са: Когато сте много хора и не можете да се съберете на една лодка; когато сте малко хора и ви привлича възможността да плавате на една лодка с нови лица; когато имате капитанско но нямате достатъчно опит и предпочитате да плавате с някого, който може да ви съветва и помага. Флотилиите са по-сложни за организация (особено в най-активните сезони), но пък най-вероятно ще ви спестят пари. Важно е да имате доверен лидер на флотилията.
  • Специализирани плавания – тренировъчни плавания, обучения, регати
  • Риболовни трипове
  • Комбинирани плавания включващи каяци, катерене, гмуркане и пр.
  • Луксозни чартъри. Те са обширна тема и също заслужават да им се обърне специално внимание.

Много хубаво звучи, но как да се случи ?

Плаване с яхта
Снимка: Pixabay

Ще трябва да се доверите на някого – на мнението на приятел, на шкипер
(капитан), за когото имате положителни отзиви, на туристическа агенция или
просто на желанието си да промените нещо но внимавайте, защото най-вероятно
ще ви хареса много!

А ако вече сте нетърпеливи да поемете към подобно приключение със собствена яхта, дочакайте търпеливо и следващия ни материал, който ще ви разкаже за процеса по закупуването ѝ.

 

 

Вижте и:  Как да разбера дали яхтингът е моят начин на почивка?

The post Ветроходството – подходящо ли е за мен и семейството ми? appeared first on Списание 360.

Избор и покупка на употребявана ветроходна яхта

$
0
0

Въпрос: Kои са двата най-щастливи момента за собствениците на яхти?
Отговор: Онзи в който я купуват и този, в който я продават.

Това е популярна шега сред собствениците на лодки. А дали е само
шега?

Купуване на яхта

В тази статия се опитах да обобщя основните аспекти в процеса на избор и закупуване на употребявана ветроходна яхта. Тя е насочена към хора, които нямат опита сами да отсеят важните въпроси.  Неопитният купувач често се сблъсква с редица субективни фактори, плод на авантюристични или емоционални подбуди: постигане на стара мечта, търсене на предизвикателство, търсене на промяна, защото ни се струва готино, защото „сега съм млад и красив…“ Ако обаче оставим подбудите настрани и погледнем на ветроходната яхта като актив, който има някаква стойност, и разгледаме отделните фактори, чрез които той може да бъде оценен, ще си дадем сметка, че
изборът може и да не е толкова очевиден.  Разнообразието на яхти е огромно, защото търсенето и възможните приложения са изключително многолики. От високотехнологична спортна лодка през стандартна серийна яхта и стигайки луксозна и силно персонализирана яхта – вариациите са безброй. Невъзможно е да се оформи кратък текст, който да обобщи всички казуси, и поради тази причина ще разгледаме най-типичните примери от гледна точка на предлагането и купуването.

Основни източници за пазара на употребявани яхти

Важно е да разберем кой е собственикът на дадена яхта – това ни дава полезна информация при бъдеща оценка на този актив.

Без да откриваме колелото отчитаме, че яхтите в общият случай са собственост на компании или частни лица. По-рядко те са държавна собственост или принадлежат на фондации, неправителствени организации, корпорации, финансови институции и др.

Чартърни компании

От гледна точка на предлагането, чартърните компании в масовия сегмент на индустрията, генерират голяма част от пазара на употребявани яхти. От малки чартърни компании с една или няколко лодки до големи флотилии със стотици яхти в различни дестинации. С какви лодки разполагат те? Разбираемо е, че компаниите от чартърната индустрия избират най-често катамарани или туристически яхти – те са създадени за този сегмент и големите производители инвестират много, за да задоволят именно това търсене. Това е причина и предлагането на употребявани чартърни яхти да е концентрирано в масовия туристическия клас.  Добре е да си дадем сметка, че за компаниите работят професионалисти. Повечето поддържат коректно и професионално своите лодки, но и ги подлагат на сериозна експлоатация. Те работят съгласно бизнес план, използват статистически инструменти и знаят точно кога да продадат една или друга яхта. Някои от тях имат политика за регулярно обновяване на материалната си база, други имат и свои брокерски дружества.

Частни собственици

Разнообразието е основна характеристика измежду предлаганите на пазара частни лодки – класически яхти от миналия век, спортни съдове, луксозни яхти… измежду тях можем да открием на практика повечето типове конструкции, концепции и технологии от различни епохи на яхтостроенето. Сред частните яхти по-често могат да се открият добри екземпляри, но те рядко са на най-изгодни цени за конкретен модел, ако цената е водещ параметър. Популярен е също и сценарият, при който дадена лодка е собственост на частно лице, но всъщност е оперирана от чартърна компания за определен период от време, след изтичането на който фирмата освобождава ангажимента за управление и поддръжка и следва продажба на актива. Така в дадена обява можете да видите, че купувате лодка от първия ѝ частен собственик, но всъщност тя е била чартърна. Това далеч не означава, че ако си купите яхта от компания ще сгрешите, а ако купите частна лодка – ще направите супер сделка. Да речем, че при закупуване на яхта от професионалисти, идеята да направите вълнуваща сделка с добра лодка на много изгодна цена е по-скоро романтична, дори и цената да ви съблазнява.

Купуване на яхта

Най-често срещани причини за продажба

  • Защото собственикът иска по-нова или по-голяма яхта.
  • Защото собственикът остарява или не може да я ползва. Някои преминават от ветроходна на моторна яхта, други просто се отказват
  • Защото лодката е започнала да проявява индикации за сериозна амортизация и сега е времето да бъде продадена, преди симптомите да са станали очевидни.
  • След колизия, значителна повреда, или технически проблем – сблъсък, потъване, падане от кран, осмоза и деламинация на корпуса, паднала мачта, блокирал двигател, природно бедствие и т.н.
  • Ако е състезателна яхтата – защото има по-нови и конкурентни.
  • По финансови причини – поради фирмена политика, фалит, задлъжнялост (към пристанища и институции), в резултат на съдебни дела. Очевидно идеалният продавач се оказва пенсиониран немец с дискова херния, който има мания за поддръжка на лодки и бърза да се отърве от лодката преди да му изтече договорът с марината…

Търсене и приоритети

След като са стигнали до извода „ИСКАМ ЛОДКА“ много от кандидат-купувачите все още нямат концепция за избор на яхта, което води до безцелно обмисляне на десетки варианти, от които само един или два всъщност са подходящите за дадения случай.
При търсещите лодки за лично ползване, оформянето на идеята за собствена лодка нерядко има ирационален характер, а финалният резултат често е плод на импулсивни решения. Но когато купуваме лодка, необмислените опити да станем корабособственици вероятно ще ни струват доста пари, които лесно могат да се превърнат в още повече, или даже да изгубим.  Изборът на правилната яхта е комбинация от оптимално съчетание на някои основни критерии, като целта е в резултатът да са допуснати минимални компромиси. Това зависи от вашите приоритети.

Например дали вашата нова лодка да е възможно най-голяма в даден бюджет, или да е възможно най-нова, или по-скоро да е луксозна, а може би да е лесно продаваема. Изборът е ваш.  Един от най-очевидните варианти е да си купите максимално нова, голяма, евтина и добре поддържана лодка в определен бюджет. Но пазарът има своята логика и рядко можем да попаднем на лодката от примера с немския пенсионер…

Купуване на яхта

Цена – основни фактори

Всяка лодка струва толкова, за колкото може да бъде продадена

Обективните фактори при определяне на цената на даден плавателен съд са: производител, модел, конструкция и използвани материали, размер, година на производство, техническо състояние, ниво на оборудване, екстри, търсене и предлагане, история, пазарна конюнктура. Това са и голяма част от критериите за съпоставка между различни предложения.

Основният субективен фактор е мнението на собственика за цената на лодката, която притежава.

Критерии при оценка на ветроходна яхта

Много е важно когато сравняваме две предложения да преценим дали те реално са съпоставими. Следните критерии ни помагат да сравним обективно потенциала на съпоставими предложения.

Приложение

Това е най-важният и естествен въпрос – за какво ви трябва лодка.

Логично е купувачите на лодки да имат сходни намерения с тези на продавачите по отношение на тяхната употреба.

  • За бизнес – чартиране, препродажба , инвестиция, регати на професионално ниво.
  • За лично ползване – почивки, регати на любителско ниво, плавания с приятели, околосветски плавания, експедиции, защото имаме пари (за показване на статут), повишаване на уменията защото искаме по-голяма лодка в бъдеще, за риболов и водни спортове

Много примери могат да се дадат защо е толкова важно да имате идея за какво ще ползвате лодката през повечето време. Например една солидна алуминиева експедиционна яхта, проектирана за високите ширини (топлоизолация, печка, вътрешен кокпит, тежки ветрила и пр), може и да не е най-удачния избор за развитие на бизнес в Гърция.

Или ако сте се спрели на серийна ветроходна яхта с размер около 45 фута, за лично ползване тя ще има 2 или 3 каюти, за чартър вероятно ще е с 4 каюти, ако е спортна лодка, каюти може и да няма изобщо…

В реалността, от гледна точка на приложение, почти никога не се разглежда само един възможен аспект на приложение и изборът по този критерий е въпрос на компромис между скорост, мореходни качества, комфорт и възможен район на плаване. Изключение правят може би купувачите на спортни лодки, където търсенето е фокусирано и целенасочено.

Купуване на яхта

Бюджет

Тук трябва да сте максимално честни със себе си. Реалното определяне на бюджета ще ви спести много усилия. Случвало ми се е след двумесечно усилено търсене клиентът да увеличи бюджета с 20-ина процента, което е чудесна новина, но на практика рестартира процеса.

Например вариантите за една 40 футова яхта в диапазона 60 000-80 000 Евро, при равни други условия, означава 10-ина години по-нова, много по-оборудвана и запазена, от по-добър производител, и все в полза на по-скъпата.

Редки са случаите, в които бюджетът и цената на лодката съвпадат. Определяйки бюджетът, трябва да вземем предвид, освен стойността на лодката, също и някои допълнителни разходи, като консултански разходи, комисионни на брокер, оглед и оценка (survey), пререгистрация, доставка (delivery), и пр.

Размер

Колко да е голяма? В кръга на шегата и аз съм от привържрниците на Мечо Пух, за които „колкото повече, толкова повече..!“ В реалния свят обаче хората имат нужда от различни лодки, като правилният размер зависи от много фактори – къде ще плавате с нея (какво да е газенето , ширината и дължината), къде ще има стоянка, (и колко сте склонни да платите за нея), колко души максимално ще плавате с нея в даден момент, колко далеч и къде планирате да плавате, ще живеете ли на нея или ще я ползвате само за почивка и регати, с управлението на колко голяма лодка можете сами да се справите и т.н.

Година на производство и ниво на поддръжка 

Годините на една яхта имат отношение към нейния дизайн и мореходни качества, технология по която е построен корпуса, какви агрегати са предвидени, концепция на аеро- и хидродинамиката и др. Естествено от основно значение е и нивото на нейната поддръжка през годините на експолатация.

От гледна точка на стойността няма стара лодки, но има неподдържани лодки.

Поддръжката на лодките изисква често значителни средства, като при по-старите съдове е нормално бюджетът за поддръжка да е по-висок от този на по-новите. Той зависи в голяма степен и от интензитета на експлоатация. Логично е класическа дървена лодка да е скъпа за поддръжка, но същото важи и за по-нова чартърна лодка. Въпросът е доколко старият собственик е инвестирал в поддръжката на един съд и какво е неговото състояние в деня на продажбата.

И днес могат да се видят страхотни класически яхти от началото и средата на 20 век (че и по-рано) в отлично състояние, които още се състезават по регати. По правило тяхната стойност е значително по-висока от тази на техните наследници, ако съдът е в добро техническо състояние. За някои собственици е гордост и въпрос на чест техните лодки да са в отлично състояние. Други често неглижират поддръжката на лодките си, което продължава докато си дадат сметка, че е време да инвестират солидни средства или да се разделят с тях преди да са изгубили съвсем стойността си.

При спортните лодки е различно: в състезателното ветроходство по-новите лодки са най-вероятно синоним на по-конкурентни и по-бързи в даден клас. Благодарение на технологиите се появяват все по-нови концепции за аеро и хидро динамика, които се разработват буквално за конкретни състезания. Материалите са различни (по-здрави и по-леки). Правилата се променят. Инженерите са все по-дръзки.

Купуване на яхта

Комплектация и подобрения

Когато купувате лодка е нормално да изискате списък на оборудването (equipment list), който да ползвате и сверявате по време на сделката. От него ще разберете какво освен гол корпус ще получите – навигационно оборудване, списък с ветрила, динги и двигател, спасителни и сигнални средства, резервни части и пр. По правило частните яхти са много по-добре оборудвани от чартърните.

Подобрения: списъкът може да е много дълъг, но най-масово лодките биват подобрявани с подрулващо устройство (bow truster), тикова палуба, генератор, климатик, печка за отопление, ледогенератор или обезсолител на морска вода, по- високотехнологични мачта, ветрила, такелаж и пр.

Tехническо състояние

Това е един от основните критерии за избор. Възможно най-точното определяне на техническото състояние на дадена лодка може да ви спести много пари. Неглижирането на този критерий и бързането ще ви струват скъпо.

Ако не сте в състояние сами да определите техническото състояние на дадена лодка – потърсете специалист. Неговата работа е систематизирано да прегледа и оцени състоянието и работоспособността на всички основни компоненти на лодката – корпус, подводна част, суперструктура, управление, двигател и агрегати, електрическа система, неподвижен и подвижен такелаж, интериор, навигационно оборудване, комплектация.

Определяйки техническото състояние на дадена лодка, ако тя е на вода – направете тестово плаване и след това договорете повдигане с кран за инспекция на дъното. Ако е на сух док – огледайте я и опитайте да договорите пускане на вода, защото когато е извън водата не можете да тествате двигателя, ветрилата и повечето от агрегатите. Няма да разберете също дали лодката има течове. Това вероятно ще ви повиши бюджетът, но ще ви спести пари в дългосрочен план. Пренебрегвайки огледът, от вниманието ви може да убягнат значителни повреди, извършени или предстоящи ремонти. Особено внимание трябва да се обърне при оглед на чартърни и състезателни лодки лодки, тъй като те най-вероятно са имали повишен интезитет на експлоатация. Ако яхтата има климатик, генератор, печка или обезсолител – проверете и тяхната работоспособност.

Един от лошите сценарии за покупка е бивша чартърна лодка, купена от нови собственици, които са неглижирали техническото ѝ състояние. Това не означава, че ако попаднете на такъв съд той непременно ще е лоша сделка. Просто ще трябва да обърнете повече внимание на огледа и да имате едно наум за потенциални разходи в бъдеще.

Ако имате възможност – наемете лодката за няколко дни. Така ще разберете всичко за нея.

Купуване на яхта

История и документи

Има въпроси, които трябва да зададете.

Освен очевидния въпрос дали лодката е частна или чартърна, вас ви интересува нейното минало. С каква цел е ползвана лодката – като лична (за ваканции или живеене ), за чартър, за регати, правила ли е презокеански плавания и къде е плавала. Ако е била чартърна – дали е имала постоянен екипаж или не

Проверете колко пъти е била сменяна собствеността, изрядни ли са документите за собственост, има ли документирани застрахователни събития, платено ли е ДДС, има ли тежести, дали е запорирана и пр.

В техническо отношение е важно е да разберем дали някога лодката е реновирана и дали е претърпявала инциденти. При спортните съдове, поради интензивната им експлоатация, е далеч по-нормално лодката да е претърпяла инциденти и сериозни ремонти, но старият собственик по-рядко ще се опита да ги прикрие и най-вероятно с гордост ще ви обясни колко титли е спечелилаи, колко се е грижил за нея и какво е счупено и поправено.

Флагът на регистрация е важен, ако ще развивате чартърен бизнес в дадена държава. Купуването на регистрирана лодка разполагаща със съответни лицензи от местния пазар вероятно ще ви спести пари.

Ликвидност

Всеки собственик иска в някакъв момент да може да продаде лодката си, по възможност на добра цена. Независимо какви ще са вашите причини за продажба, вас ви интересува колко бързо можете да продадете лодката, на каква цена и колко ще струва например след 1, 2, 5 или 10 години? Има производители и модели, които се търсят повече, има и такива, чиито съдове са популярни с тяхната надеждност и мореходни качества.

Ако погледнем глобално, туристическите катамарани са сред първенците от гледна точка на ликвидност, тъй като търсенето на пазара е засилено последните години, което води и до запазването на стойността им след дългогодишна експлоатация. Освен катамараните има и редица примери сред монокорпусниците – някои можете да продадете по-бавно, но със сигурност ще направите добра сделка, други можете да продадете почти веднага, ако сте разумни при определянето на цената.

Купуване на яхта

Въпроси и отговори

Чартърна или частна?  

Ако перефразираме въпроса и го отнесем към автомобилния сектор, ще се получи нещо като: „Да си купя ли това такси или да се напъна малко повече за нормален автомобил?“ Една средностатистическа чартърна яхта ще има през всеки сезон около 20 екипажа. Ако е с капацитет 10 души, всяка година на нея плават 200 души и 20 шкипера с различна куптура на плаване. За много от тях това са първи стъпки във ветроходството и те са се учили именно на тази лодка как да се движат, живеят, готвят, управляват, по-рядко да пазят и мислят за стойността на този актив.

С уговорката, която направихме преди малко, че някои частни лодки се ползват за чартър, по какво се различават яхтите за лично ползване от чартърните?

Ниво на оборудване – при частните лодки е по-вероятно да намерите качествена навигационна система, генератор, климатик или отопление, обезсолител (water maker), тикова палуба, богат гардероб и запасни части (последните две са присъщи и за спортните яхти).

Пространство – ако разгледаме даден модел на ветроходна яхта, която се произвежда в модификации за „owner” и „charter” , в първия случай тя ще има голяма „master” каюта и добре организиран обем за гарантиране на повишен комфорт, докато при чартърния си вариант обемът ще е оптимизиран в максимален брой каюти.

Избирайки чартърна лодка, шансът да попаднете на съд, който е претърпял аварии или има нужда от належащи ремонти, е значителен. Повечето чартърни компании поддържат техните съдове професионално, но и без да е направено нищо повече от наложителното, защото ремонтите струват пари. Чартърните лодки са най-вероятно по-амортизирани от съпоставими частни алтернативи – двигател и задвижване с по-изтекъл ресурс, по-бедна комплектация, по-малко екстри, по-захабен интериор. За тях е добре да предвидите по-висок бюджет за поддръжка и обновяване в следващите 2-3 години.

Но какво лошо има в това ако и вие ще я ползвате за чартър и сте предвидили потенциалните разходи в своят бизнес план?

От брокер или частен продавач?

Брокерите са професионалисти. Те печелят от комисионна, която вероятно ще повиши стойността на дадена яхта. Но те са също така и гарант за правилното и безпроблемно протичане на сделката. В много държави брокерите подлежат на лицензиране и всяка тяхна грешка е свързана със съответни отговорности. Те са наясно с пазара и могат много по-адекватно да опишат и определят началната продажна цена на дадена яхта. Брокерите са много по-гъвкави при уговарянето на огледи и инспекция на яхтите.

Договаряйки вашата яхта директно от собственика, отговорността да проверите всички административни , правни, финансови и технически параметри е ваша. Нерядко собствениците не описват правилно (умишлено или не) състоянието на лодките си. Понякога е трудно да се уговори оглед или кран за инспекция. Но тези потенциални рискове могат да ви спестят пари.

Кога се купуват лодки?

Най-добре е след активния сезон за дадена локация. Тогава цените спадат, и ще се покачат непосредствено преди началото на следващия сезон. Ако купувате лодка от Карибите или друга отдалечена локация, планирайте възможностите за доставка съобразно сезоните и метеорологичните условия.

Нормално чартърните компании активират продажбите на своите лодки в края на сезона, но ако купите лодката след януари месец, тя най-вероятно има вече резервации и за текущия сезон, и фирмата ще ви предложи да си я вземете наесен. Чартърните компании са по-склонни да отстъпят от цената, за да се освободят бързо от даден актив.

Частните продавачи не бързат с продажбите и по-скоро държат да получат максимална сума за лодката си, но ако получат добро предложение преди да си подновят договора с марината, са склонни да отстъпят от цената.

Какви грешки се допускат най-често при избор на яхта?

Купуване на яхта

  • Да искате да купите лодка, но всъщност да нямате нужда от нея.Понякога хората купуват наглед изгодни активи просто, защото им се струва готино или са на страшно добра цена (лодки, джетове, атв-та.. ), без да си дават сметка колко ще ги ползват и каква е допълнителната цена на придобиването на годишна база – Такси за стоянка, такси за плавание в чужди води (ако планирате такива), поддръжка, амортизация, обезценяване, застраховки и риск от погиване на актива, заплати за екипаж и т.н. Ако в подобна ситуация реално си дадете сметка за това колко ще плавате, колко ще платите за дадена лодка и колко ще ви струва допълнително всяка година, може да се окаже, че е много по-изгодно просто да наемете яхта, дори и да плавате 2-3 седмици в годината.
  • Да се избира неправилна лодка
  • По-скъпа за поддръжка от бюджета, който планирате да отделите – катамаран или по-голяма стара лодка вместо по-нова и по-малка; стара стоманена или дървена лодка, вместо стъклопластикова – примерите са много.
  • Неподходяща за плаванията, които ще предприемете – спортна вместо туристическа или обратното; с неподходящ размер; с неподходяща конструкция за акваториите, в които планирате да плавате.
  • Да се оглеждат само най-евтините лодки от даден модел. Те неслучайно са такива. Истината е, че най-евтините лодки струват доста по-скъпо на новите си собственици от съпоставимите по-скъпи алтернативи в момента на покупка.
  • Да се оглежда само един пазар.В съседни държави вероятно ще откриете също изгодни предложения, резултат на сътресения на пазара, отлив на туристи, промяна във валутни курсове и др.
  • Да се договаря чартърна лодка по време на активния сезон. Получавате си я след сезона, когато е възможно да е преърпяла още амортизации и повреди.
  • Да се подценява техническото състояние и комплектацията на яхтата;
  • Да не се взима предвид цената дали е с платено ДДС или без;
  • Да не се взима предвид локацията и да се подценяват допълнителните разходи за регистрация и доставка;
  • Да се избира лодка без да имаме идея къде ще домува

Купуване на яхта

Консултации, огледи и инспектиране – защо са важни?

Интересно е, че когато хората си купуват употребяван автомобил за 10 000лв използват специалист за консултация и технически преглед, а когато си купуват яхта за 100 000 Евро – често пропускат…

Ако сте запознати с конструкцията, агрегатите, потенциалните проблеми и спецификите на амортизирането на лодките, второ мнение само ще ви даде уверенист за инвестицията, която ще направите. Ако сам оглеждате и тествате лодката е възможно да пропуснете дребни но важни признаци на амортизация, които ще ви струват пари, когато тя стане ваша.

Потърсете консултант или сертифициран инспектор (surveyor). Каква е разликата между тях?

Инспекторът измерва, отчита, изследва и тества дадена лодка, и обобщава резултатите на в доклад, съобразно изискванията на клиента си. Той ще си свърши работата безпристрастно, за да ви достави максимално обективна информация, която е основен фактор при взимане на вашите решения.

Консултантът предлага своите умения и услуги, базирани на натрупан опит в специфична област. Той предоставя своите съвети и знания, с които клиентът не разполага. Консултантът ще се опита да ви разбере и дори да вникне в детайли на импулса да имате лодка. За да ви бъде максимално полезен, той ще отчете различни обективни и субективни фактори, започвайки с вашите емоции и досигайки в един по-късен етап до доклада от оценителя.

Купуване на яхта

Доставка – мога ли да си докарам лодката сам?

Ако можете – направете го! Ако това е предизвикателство за вас и ще ви донесе удовлетворение – непременно го направете!

Но ако не сте сигурни, че ще се справите сами – потърсете помощ от приятели с повече опит или професионален шкипер. Това ще ви спести средства и усилия.

Професионалният шкипер ще има план и ще направи всичко възможно, за да достави лодката ви здрава в най-кратък срок. Ще може да ви подготви график и бюджет за доставката. А пък може и да научите нещо, ако го придружите. За собствениците без опит това със сигурност ще е началото на приключението.

The post Избор и покупка на употребявана ветроходна яхта appeared first on Списание 360.

Стефан Раев от Siroko Wind Club: Ветроходни приключения в пиратски води

$
0
0
Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

В предните два материала видяхме как Стефан израства от сърф инструктор в собственик на сърф спотове и научихме как училището му на остров Лимнос се превърна в предпочитана дестинация за любителите на вятъра и вълните. В настоящия материал ще разберем повече за другата негова страст – ветроходството.

С катамаран от Танзания до Лимнос

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

През всичките години, отдадени на сърфа и разработването на сърф спотове, Стефан не забравя своята първа страст, ветроходството, което продължава да бъде голяма негова тръпка. Макар заради бизнеса си дълго време да няма възможност да практикува, преди 2 години някогашният републикански шампион решава отново да влезе в играта и си купува мечтания катамаран. Намира го в Танзания, а пътят, който изминава, за да го докара до Лимнос му печели наградата “Кор Кароли” за най-добро морско ветроходно постижение за 2018 година:

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

“Състоянието на лодката беше такова, че първоначалният замисъл за плаване през нос Добра Надежда до Карибите се изпари като утринна мъгла. Полека започна да изкристализира идеята, че или ще трябва да се плава през Сомалийските пирати, или да се продава лодката. Ама това с продаването ми мина много бързо…

От Танзания до Гърция двамата с моя приятел Вилиан Господинов трябваше да прекосим изключително опасни райони – пиратски води, Йемен с гражданската война, Судан, Джибути, Египет… Три месечно плаване, много тежко с много опасности.

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

Първият етапът от Занзибар до Сокотра мина както се очакваше – първо плаване в открит океан, първи щормове, щилове, хиляда мили покрай крайбрежието на Сомалия, ремонти, риболов, оплетени и двата винта на дебели рибарски мрежи, двудневни размисли „за” и „против” гмуркането да размотая винтовете, предвид голямата акула, изяла уловената от нас туна на пет метра от лодката

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

Етапът от Сокотра до Джибути си беше едно безкрайно и уморително взиране в хоризонта за съмнителни скифове с черни нинджи на борда. Един месец бяхме в пиратски води. Имахме 3-4 захождания на лодки към нас. За защита си бяхме издялкали едина автомат от стиропор, който боядисахме в черно и аз се правех на командос с една камуфлажна жилетка и черна шапка. Изтекоха ни очите да наблюдаваме хоризонта – видим ли лодка скачах на носа с “автомата” и на три пъти се случи отсреща да вдигат ръцете, да обърнат курса и да изчезнат. Дали са били пирати нямам представа, но в този район всеки рибар е потенциален пират.

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

Предстоеше най-опасният участък – проливът Баб ел Нааб, който е толкова тесен, че и сомалийските и йеменските пирати общо взето те виждат от брега. Единствената стратегия, която ми дойде на ум, бе да изчакаме яка прогноза и с много вятър и големи вълни да го прелетим… От една страна, този пролив е последното място, където искаш да щурмуваш, дори попътно, от друга – и пиратът си мисли така най-вероятно. Така и стана… При четири-пет метрови, на моменти сриващи се вълни (вятър срещу течение) не видяхме пукнат пират и влетяхме в Червено море с десет възела на пет квадрата стаксел. Следващите етапи до Гърция вече минаха по-спокойно.

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

Имахме обаче и много красиви моменти – фосфоресциращ планктон в такива количества, че лодката като че ли плува в разтопено сребро, огромен син кит, който толкова не ни отрази, че чак беше обидно, вкусните жълтопери туни, които ловяхме в Индийския океан, огромните стада делфини, на които така и не се уморихме да се радваме като деца….

Не се считам обаче за някакъв голям мореплавател. Тепърва предстои да трупам опит. Просто направих едно трудно и сложно навигационно плаване и за него получих награда”.

Бъдещи ветроходни планове

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

Ежедневието на Стефан е изключително натоварено и рядко му остава време за почивка и други хобита, извън професионалните. Все пак понякога обича да кара сноуборд и да прави трекинг в планината. Остава обаче силно свързан с водата и въпреки малкото време, с което разполага, чертае планове за нови ветроходни приключения:

“Дойде времето да поплавам. Може пак да е като работа – чартъри, разходки и тн. – няма значение. Важното е да се плава. Първите няколко години със сигурност ще съм около Гърция, но ме влекат далечните дестинации като Чилийска Патагония, Антарктика, Британска Колумбия. Все сериозни места, където е по-хладно и по-бурно”.

Стефан Раев
Снимка: Стефан Раев, личен архив

Като романтик и приключенец не спира да търси предизвикателства, борбата с които го кара да се чувства пълноценен, а специално за читатеите на 360mag.bg споделя:

”Най-важното е да не се поддавате на ежедневието и да не се отказвате от мечтите си. Защото това се случва масово. Оттук идва и недоволството от живота, нервността и ниското самочувствие. Така че, разбереш ли какво искаш, захапваш като булдог докато стане. Може и да не стане. На малко хора им се получава, но процесът е важният. Деразйте и мечтайте!”

В първия материал от серията за Стефан ви разказваме за сърфа като страст и успешен бизнес, а във втория – за силата на мечтите и трудностите по пътя, които превръщат един сърф клуб в желана дестинация.

Ако искате лично да се убедите в достойнствата на Siroko Wind Club, направете първата крачка като посетите официалния уебсайт и Фейсбук страницата на клуба.

The post Стефан Раев от Siroko Wind Club: Ветроходни приключения в пиратски води appeared first on Списание 360.

Твоята първа ваканция на яхта

$
0
0

През последните няколко години българският чартърен пазар и търсенето на ваканции на яхта расте стремително. Това е показателно, че не само мирогледът на българите, но и възможностите за пълноценни изживявания са се разширили.

Ако и на вас ви е близка идеята за подобен тип почивка, не се колебайте! Със сигурност това ще е незабравим спомен, като първата целувка, голям концерт на живо или скок с парашут.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

Ако ви е нещо съвсем ново, логичен е въпросът за избор на чартърна компания и конкретни предложения за първото ви плаване. Фокусирам се над него понеже на там ще разберете кои са вашите приоритети за плаване №2, но в момента вероятно все още ви липсва опит и база за оценка.

В днешно време разнообразието на предложения в масовия сегмент на индустрията е голямо, което е свързано и с относително големи варирации в бюджета за привидно сходни плавания. Повече за цените на плаванията с яхти можете да прочетете ТУК , но не това е фокусът на темата.

Когато нямаме достатъчно информация, естествен е стремежът да търсим привидно най-изгодното предложение. Цената е основен критерий за избор на подобен тип приключение но какво се крие зад примамливото описание, хубавите снимки и ниската цена? Има ли рискове и какви са те при избор на най-ниска цена?

При плаванията с ветроходни яхти, цената на услугата може да варира значително и да бъде понижена по няколко начина или поне да изглежда така.

Разгледайте детайлите – какво е включено в цената

Ако наемете яхта директно от чартърна компания или собственик, цената, която ще получите, ще включва вероятно само сумата за наем на яхтата. Допълнително ще трябва да платите финално почистване на яхтата, гаранционен депозит (който се възстановява, ако нямате щети по лодката), шкипер (капитан), туристическа застраховка и консумативи – гориво за яхтата, пристанищни такси, зареждане с вода и електричество.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

При закупуване на услуга от туристическа фирма или туроператор, най-вероятно всички допълнителни разходи ще ви бъдат включени в цената и можете да изберете кои да предплатите и с кои да се справите сами на място. Ползването на туроператорска фирма ще ви спести усилия, ще сте по-защитени, но вероятно плаването ще ви струва малко по-скъпо. Когато туристическата фирма ви осигурява и шкипер, практика е тя да поеме и гаранционния депозит за яхтата, което ви разтоварва от финансов ангажимент.

Поместване на възможно най-много хора на борда

Това не означава да се случи нещо незаконно. Всяка чартърна яхта разполага с лиценз, който определя максималния брой хора, които могат да плават на нея при един или друг вид плаване. Факт е, че добавянето на още един или двама души към екипажа ще ви спести най-много средства при солидарно разпределяне на разходите, но и ще ограничи значително личното ви пространнство.

Виждал съм претъпкани яхти със сплотени компании, на които е голяма веселба. Или поне през през първите ден-два. Но имайте предвид, че ако плаването ви продължи повече от три дни, шансът да имате нужда от малко повече лично пространство е значителен.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

Плаване с по-стари или по-малки яхти

Размерът има значение. Особено при яхтите. Наглед малка разлика в дължината означава значително повече обем в полза на по-голямата, когато говорим за туристически яхти. Например разликата в обема между 35 и 40-футова яхта е минимум 30%.

Освен, че това най-вероятно ще занижи усещането ви за комфорт, по-старите яхти са често и по-амортизирани. В случай, че чартърната компания е спестила средства от поддръжка, при плаванията с по-старите яхти съществува риск да се наруши ритъмът на ваканцията ви по технически причини. При яхтите, чартирани повече от 10 години, е нормално да се натрупат потенциални технически проблеми при недостатъчна поддръжка. Но може пък и всичко да е наред. Има и наистина коректни компании, които не правят компромис по отношение техническото състояние на лодките си.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

Плаване с прохождаща компания или неопитен шкипер (капитан)

Често се случва дадена компания да се опита да спечели пазарен дял чрез подбиване на цените. Вече знаете как това може да се случи. Същото важи в пълна сила и при шкиперите, много от навлизащите в занаята са склонни да бъдат ваши гидове почти безплатно. А дали са готови за това?

Плаване извън активния сезон

“Извън сезона” цената за наем на яхти е значително по-ниска но и рискът да попаднете в ситуация с неподходящи метеорологични условия е по-голям. Безспорни предимства при тези плавания е са, че пристанищата ще са по-свободни макар и някои от заведенияте все още (или вече) да не работят; имате шанс да сте сами в някой залив; не се налага да бързате излишно; съобразявате се с много по-малко “конкуренти” при планиране на ежедневието си.

Ако обичате да плувате в по-топла вода и планирате плаване извън сезона, изберете си месеците в края на лятото.

Логично е заключението, че най-изгодни плавания с яхти можете да откриете, плавайки извън активните сезони, на яхти с напълно оптимизиран капацитет, често във флотилия с други лодки, които е вероятно да са по-стари. Всичко това може и да няма директно отношение към качеството на преживяването но е добре да имате правилни очаквания. Много компании правят изключително качествени и изгодни плавания в началото и края на чартърния сезон.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

Едно от изключенията, при които можете да се попаднете на много добри цени за ваканции на яхта са т.нар. “LAST MINUTE” предложения.

Яхтите имат най-висока стойност за собствениците си, когато са в пристанищата. Ако дадена чартърната компания не е успяла да запълни графика на някоя лодка, нормално 2-3 седмици преди съответен период се появяват еднократни и много изгодни предложения. Те могат да ви спестят много средства, ако можете да планирате в последния момент. Но пък не е сигурно, че ще се появи подобно предложение за акваторията и периода на вашата ваканция. Ако все пак попаднете на подобно предложение, непременно обърнете внимание на детайлите – какво точно е включено в цената.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

Отвъд финансовия аспект, кои са субективните фактори, които ще повлияят на вашето изживяване?

Ето някои важни думи, които ще ви помогнат за допълнителна оценка на предложенията, на които ще попаднете:

Доверие

То е от основно значение, когато става въпрос за вашата ваканция, сигурност и пълноценно изживяване. Когато отидете на хотел, е лесно да си грабнете куфарите и да си тръгнете, ако не ви хареса. Когато сте на яхта, пак е възможно, но е по-трудно.

Чартърната компанията ще организира плаването ви, но шкиперът е този, който ще се постарае да го превърне в търсеното преживяване или ще го подмени с компромис. Той ще е най-важният човек за вас по време на вашата почивка. Ето защо е полезно да се поинтересувате от неговия опит и квалификация. Хората, които са се посветили на тази професия и изхранват семействата си благодарение на нея, рядко ще ви дадат най-ниска цена. Но ще са много по-подготвени и ще знаят какво да направят, ако Нептун е решил да се пошегува за ваша сметка.

Понякога е трудно да се прецени дали дадена компания е правилен избор и дали даден шкипер е достатъчно опитен.

Плаване с яхта
Снимка: pixabay

Ако разчитате на информация основно от интернет и социални мрежи, имайте предвид, че именно прохождащите компании са най-гръмогласни в своите послания. Понякога за да добият разпознаваемост, те използват услугите на утвърдени шкипери. Ако попаднете в такава ситуация, сте в добри ръце.

Онези, които подхождат с разбиране, дават ви различни варианти и обосновават предложенията си с разумни доводи, най-вероятно заслужават вашето доверие.

На онези, които смело ви обещаят всичко – благодарете и ги забравете.

Ако се колебаете просто се информирайте допълнително – потърсете препоръка, отзиви или допълнителна информация за тях.

Лично пространство

Личното ви пространство не зависи само от размера на яхтата но също и от броя хора на борда. Все по-често се случва малка компания приятели да наемат яхти с по-голям капацитет от нужното за тяхното следващо плаване, дори и на цената на свободна каюта.

Не подценявайте присъствието на вашия шкипер.

За понижаване на цената повечето компании отреждат той да се помещава и да спи в т.нар. “каюткомпания”, което е на практика вътрешното социално пространство на вашата яхта. Ако той е имал тежък ден и има нужда от заслужена почивка – дали искате да се съобразявате с неговите нужди (макар и на занижена цена), или предпочитате да му осигурите каюта и повече лично пространство за себе си?

Комфорт

Плаване с яхта
Photo by Tobias Tullius on Unsplash

Това не непременно означава да плавате на нова, скъпа и голяма яхта. Различните хора имат различни възприятия по отношение на личния си комфорт. Понякога плаване на малка яхта в компактна компания може да ви донесе много по-качествена почивка от общоприетите алтернативи. И все пак имайте предвид, че по-малките туристически яхти са с по-тесни общи пространства и не рядко имат само по една тоалетна.

За някои повишеният комфорт ознчава яхтата да има климатик, генератор и по-голяма вместимост на сладка вода, за други комфортът се асоциира с присъствието на хостеса, която да се грижи за напитките и подредбата.

Такъв тип повишен комфорт най-често ще ви струва допълнително. Но защо не, ако можете да си го позволите?

Пропускам луксозните чартъри, които са предмет на отделна публикация – при тях комфортът е в ръцете на професионален екипаж, за който това е един от основните фактори на вашето плаване.

А може би планирате това преживяване именно за да излезете извън зоната си на личен комфорт?

Пълноценно изживяване

За различните хора тези думи са с различен смисъл. Спокойно плаване или приключение; плаване на най-ниската възможна цена или достъпен лукс; в компанията на професионален екипаж или с приятел, който има “капитанско”; в шумна компания или на романтична ваканция; активна ваканция или нещо лежерно и наоколо… Тези отговори можете да си дадете и сами.

Плаване с яхта
Photo by Sereja Ris on Unsplash

Вероятно ще се справите отлично да организирате сами второто си плаване. Но за първото потърсете професионалисти и обсъдете с тях вашите очаквания. Дали ще искате на борда да разполагате с каяк или SUP, дали ще се учите на ветроходство, гмуркате, ловите риба или ще предпочетете уединение в заливите – споделете своите желания за да бъдат планирани във възможно най-голяма степен.

Удовлетворение

Плаване с яхта
Photo by Sebastian Sammer on Unsplash

В Уикипедия пише, че “Удовлетворението е приятна емоционална реакция на щастие, в резултат от отговор на изпълнение на желание или цел.”

Написаното по-горе цели да ви информира и помогне с пречупването на масовите търговски послания през личните ви приоритети при планиране на първото ви плаване.

Но удовлетворението не зависи само от чартърната компания, шкипера, дестинацията, цената или вашите спътници. И най-съвършенното подреждане на звездите няма да е достатъчно, ако не се отдадете на любопитството си, търсенето на нови изживявания, дестинации и желанието да се отърсите от ежедневието и да изживеете нещо ново и вълнуващо.

Освободете се от предразсъдъците си и се отдайте на приключението!

The post Твоята първа ваканция на яхта appeared first on Списание 360.

Капитан Георги Георгиев: Живот под ветрила

$
0
0

Капитан Георги Георгиев

На 4 юни 2020 г. се отбелязват 90 г. от рождението на един от най-значимите български ветроходци и мореплаватели капитан Георги Георгиев. Удивително е, че като нация без морски традиции имаме личности с такива постижения в нашата история, като тези на първия българин, дръзнал да обиколи земното кълбо под ветрила…

Капитан Георги Георгиев е и единственият мореплавател, който успява да пресече района на Големите тропически депресии в Тихия океан през най-неблагоприятното време на годината. Постижението му е уникално по рода си и е вписано в рекордите на Гинес през 1981 г. за “най-бърза соло обиколка на света с еднокорпусен морски съд” – само за 202 денонощия плаване.

Той е съосновател на яхт-клуб “Порт-Варна”, който впоследствие е прекръстен на негово име. С тези и много други подвизи капитан Георги Георгиев става вдъхновител на няколко поколения млади българ ветроходци и мореплаватели.

Рекордьорът на „Гинес” кап. Георги Георгиев - незабравим в родния ...

Роден е  на 4 юни 1930 г., в Кърджали, в семейство на военнослужещ (родом от Ботевград), но още на 10-годишна възраст се влюбва в морето, при посещение във Варна, където впоследствие учи в гимназия.

От малък проявява сериозен интерес към ветроходния спорт и мечтае да обиколи света с яхта. След като завършва гимназията, изцяло се отдава на ветроходния спорт, за чието популяризиране в България има огромен принос. За кратко живее в София, където основава първия софийски яхт-клуб “Академик”, след което отново се завръща във Варна.

След като завършва Техникума по корабостроене и корабоплаване в морската столица, започва работа като моряк в търговския флот и се издига до чин капитан. В същото време работи и като треньор по ветроходство и печели редица награди в отборни и комплексни първенства. Като състезател два пъти става републикански шампион на страната, през 1959 и 1960 г. През 1974 г. е един от учредителите на яхт-клуб “Порт Варна” заедно с други изтъкнати моряци и ветроходци като капитан Атанас Йонков, капитан Николай Йовчев, инж. Константин Славов, Пенко Жеков и др.

Първи плавания

Капитан Георги Георгиев – самотният мореплавателПървото голямо пътешествие на големия капитан е през 1974 г. с яхтата “Вега”. Георги Георгиев обикаля Черно Море с идеята да намери сътрудничество за организиране на голяма регата в акваторията му. През следващата година, капитанът е избран да представя България в квалификациите на престижното международно трансатлантическо състезание за самотни мореплаватели, известно като ОСТАР (Observer Singlehanded Transatlantic Race) и успява да си извоюва място сред финалистите през 1976 г. Състезанието трябва да завърши за 50 дни като започва от Портсмут (Великобритания) и завършва в Ню Йорк.

Участието му в регатата обаче далеч не минава безпроблемно. Поради някаква причина от външното министерство пропускат да му извадят британска виза и капитанът за кратко е задържан от британците, заедно с яхтата си. Покрай тези неуредици, Георгиев няма достатъчно време за подготовка в регатата и участието му е под въпрос до последния момент.

Все пак на 5 юни 1976 г. яхтата на великия ветроходец е една от 125-те в надпреварата. Климатичните условия през първите дни са чудесни. На четвъртия ден обаче внезапно се вдига страшен ураган, в който 2-ма мореплаватели загиват, 8 яхти потъват, а десетки други са изпотрошени от щормовете.

Повечето състезатели не успяват да финишират, предпочитайки да се борят за животите си вместо за състезанието, но капитан Георги Георгиев продължава до последно. Макар и с две счупени ребра и контузия на лявата ръка, завърша 37-ми по реда на пристигане и 24-ти в своя клас в едни от най-тежките метеорологични условия, в които това състезание някога се е провеждало.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Ветроходството – нелечима болест

Околосветската обиколка

Файл:Cor Caroli yacht 02.jpg
Снимка: Wikipedia

Яхтата “Кор Кароли” (“Сърцето на Карл” от латински), с която самотният мореплавател извършва пълна обиколка на Земята, е серийно производство на завода “Телига” в Полша, по американски лиценз и е купена от варненския яхт-клуб през 1975 г. с подкрепата на генералния директор на БМФ, капитан Атанас Йонков и на ръководството на СО “Воден транспорт”. Тя е еднокорпусна, с дължина от 9 м, широчина от 3 м и газене – 1.5 м. Снабдена е с три ветрила: грот, стаксел и спинакер. Яхтата е оборудвана с компаси, хронометри, радиопеленгатор, електромагнитен лаг, секстант, ехолот, барометър и барограф, както и с електронен калкулатор “Хюлет Пакард”.

Най-голямото предизвикателство  пред нашия мореплавател тепърва предстои и той започва подготовката си за околосветско пътешествие. След продължителен ремонт на яхтата в Ню Йорк, той се отправя за Маями. Оттам, потегля към Хавана, откъдето трябва да започне и да завърши неговото околосветско пътешествие.

ЗА НАС – Ветроходна академия Кор Кароли / Cor Caroli Sailing Academy

Крайният му резултат е точно 201 дни, 21 часа и 36 минути, прекарани в открито море с общо изминато разстояние от 23 018 морски мили (или 42 630 км). Опасната акция е 57-мата поред успешно проведена такава в световната история, но за първи път е извършена от българин.

Освен всичко друго, с подвига си нашият ветроходец подобрява и световния рекорд за най-бърза обиколка на Земята с еднокорпусна яхта. Пътешествието му е изпълнено с множество екстремни изпитания, някои от които го поставят на границата на човешките възможности. Капитанът показва невероятно самообладание и концентрация дори и в най-безнадеждните ситуации. Нито веднъж не повиква спасителен екип, въпреки критичните моменти, в които изпада.

От Куба, капитанът преминава през Карибско море и Панамския канал в Пасифика и достига Австралия. Само за едно денонощие, през януари 1977 г. той успява да измине 200 мили (370 км) , което прави средно по 8 мили на час (близо 15 км/ч) абсолютен световен рекорд за онова време.

Капитан Георги Георгиев - първият българин, обиколил света с яхта

Край островите Фиджи обаче го чакат циклоните Норман и Пат. Водната стихия почти изтърбушва яхтата му, а гигантските вълни го мятат върху скали, но българинът някак успява да продължи плаването си. Яхтата му обаче се нуждае от основен ремонт и той е принуден да спре пътешествието си, за да ремонтира плавателния съд на пристанището в Сува.

От Австралия започва етап през неспокойните води на Индийския океан към Кейптаун. Край нос Добра Надежда отново е връхлетян от буря, този път още по-страховита. Вълни с височина по 15-20 метра се изсипват с грохот една след друга над яхтата. Силното мъртво вълнение край бреговете на Южна Африка заплашва да я преобърне всеки момент. Въпреки това, капитанът запазва самообладание, устоява на атаките на убийствените вълни и смело се отправя към Атлантическия океан в посока Хавана.

За това преживяване по-късно споделя:

“ако можех да си представи този ужас, който преживях, едва ли щях да се отправи на подобно пътешествие”

Маршрут на околосветското му пътешествие през 1976 – 1977 г. Снимка: moreto.net

Точно преди самия финал го сполита още едно тежко изпитание. Само 5 дни преди да финишира, Георгиев е пред Хавана и по всичко личи, че остават броени часове до дългоочаквания финал. Яхтата обаче засяда в плитчина и мореплавателят губи три дни, докато успее да я изкара оттам.

Оказва се, че “Кор Кароли” е заседнала върху вулканични скали. Мореплавателят за пореден път действа хладнокръвно и максимално съобразително в наглед безнадеждната ситуация, като отново отказва чужда помощ.

Повече от 30 часа размества котви и се подготвя за прилива, който евентуално да го изтласка от скалите. В крайна сметка преодолява и това препятствие и на 20 декември 1977 г. триумфално акустира в Хавана. Там е посрещнат с почести и прегърнат лично от самия Фидел Кастро, който е силно впечатлен от делото на великия пътешественик и го удостоява със званието “Герой на Куба”.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Стефан Раев от Siroko Wind Club: Ветроходни приключения в пиратски води

От Хавана до Хавана за 202 дни" - Култура

При завръщането си в родината капитанът е посрещнат на летището от многобройни почитатели, които го понасят на ръце. Тодор Живков му връчва златната звезда със званието “Герой на Народна Република България”, а след това е обявен и за почетен спортист на годината за 1977 г. Провъзгласен е за почетен гражданин и на градовете Варна и Кърджали.

На неговoто име е кръстен и новопостроен 25 000-тонен кораб, собственост на Параходство БМФ. Корпусът на яхтата “Кор Кароли” е предаден във Военноморския музей във Варна, а оборудването, с което славния мореплавател си служи е предадено на яхт-клуба, който вече носи неговото име – “Капитан Георги Георгиев”.

Внезапната и мистериозна смърт на Капитана през 1980 г. в Одеса, едва на 49-годишна възраст, поражда доста въпроси. Официалната причина в смъртният му акт е инфаркт вследствие на системна преумора. Съществуват обаче и много хипотези, свързващи кончината на нашия мореплавател с различни тайни служби и дори одеската мафия.

Точната причина за ранната гибел на великия капитан навярно никога няма да узнаем, но делата му със сигурност ще бъдат запомнени завинаги.

Паметник на капитан Георги Георгиев гр. Кърджали - Ахрида ...
Паметник на капитан Георги Георгиев гр. Кърджали Снимка: ahrida.org

The post Капитан Георги Георгиев: Живот под ветрила appeared first on Списание 360.

Шампионската лига във ветроходството идва в България

$
0
0

От 11 до 13-ти юни Варна се присъединява към голямо семейство на шампионската лига по ветроходство. В световен план това е инициатива на ISLA (INTERNATIONAL SAILING LEAGUE ASSOCIATION), целяща популяризирането, развитието и успеха на ветроходството като националната лига.

Форматът включва 20 страни участници, 300 клуба, над 3 000 ветроходци и повече от 100 проведени състезания в Европа през 2020. Наред с България, част от лигата са страни като САЩ, Швейцария, Великобритания, Русия, Белгия, Финландия и други.

Организатор на престижната надпревара в България е BORA Sailing, в партньорство с ЛЗ Яхтинг 1991 и СК Ултрамарин. Публиката ще може да наблюдава състезанието от зоната за отдих на Морска гара-Варна през целия следващ уикенд.

Състезанието е изключително оспорвано и атрактивно както за участие, така и за наблюдение. Ветроходците ще се състезават с еднотипни лодки, в два състезателни дни и се очаква да проведат над 20 гонки. Интересното при този тип надпревари е, че за разлика от големите регати с килови яхти например, където се взимат предвид коефициенти и разликата в яхтите оказва неминуемо влияние върху резултата, тук екипажите сменят лодката на всяка гонка, което превръща крайното класиране в резултат единствено е спортните им умения.

Състезанието ще бъде клубове срещу клубове – Fleet race с 4 еднотипни лодки SB20.

Победителят в BORA Sailing Championship 11-13 Юни Варна’2021, печели участие в EUROSAF Club Sailing Championship 2021, което ще се проведе на 26-29.08.2021 във Виена (Австрия). Организаторите планират още две събития, а именно състезание между 11.09 – 12.09 в Поморие и още едно в Язовир Искър през Октомври, победителите от трите събития тази година ще решат кои два КЛУБА да отидат на квалификации на Sailing Champions League (SCL) през 2022.

За повече информация следете официалния сайт на организаторите или страницата на събитието във Фейсбук.

The post Шампионската лига във ветроходството идва в България appeared first on Списание 360.

Победител в първия кръг на Шампионската лига по ветроходство в България е ОВК Несебър 2000

$
0
0
Шампионска лига по ветроходство
Снимки: Петко Момчилов

BORA Sailing Championship Varna 2021 приключи при изключителен интензитет от 18 проведени гонки. В надпреварата бяха предвидени и финални гонки, които обаче не се осъществиха заради излязъл силен шквал със сила около 40 възела. Времето не падна до изтичане на времето за последна възможна гонка и така финалното класиране беше формирано с резултатите до момента.

Състезанието се проведе на 12-и и 13-и юни, а форматът предполагаше отборите от различни клубове да се състезават на ротационен принцип в четири еднотипни лодки Laser SB20.

Снимки: Петко Момчилов

Този формат на еднотипни лодки, предоставяни от организатор, в който екипите се състезават при сравнително равни други условия един срещу друг, предполага резултатите да са плод единствено на техните технически и стратегически умения. Това предложи на зрители и състезатели изключителна динамика, в която опитни състезатели се изправиха срещу младежи и трябваше да доказват уменията си един срещу друг.

Снимки: Петко Момчилов

По време на Bora Sailing Championship най-добрите ветроходни клубове се състезаваха за титлата “Шампион по ветроходство за еднотипни лодки на България” и определиха кой да се класира за квалификациите на ISLA за Шампионската лига по ветроходство. Големият победител е отборът на OВК Несебър – Яна Маркова, Ина Илиева и Александър Амин.

Снимки: Петко Момчилов

Яна е многократен шампион на България в клас Оптимист, Лазер 4.7 и Радиал, както и многократен шампион на 470. В кариерата си също е носител на 12-о място на Световно първенство през 2010 г. Ина Илиева е многократен шампион на 470 и балкански шампион в екип с Яна Маркова. Александър Амин е победител от Босфорус Къп на килови яхти, национален шампион IRC 1 и носител на второ място в ORC Регата Палма Де Майорка.

Снимки: Петко Момчилов

Второто място е за LZ Yachting  1991 със шкипер Лъчезар Братоев и състав Жулиета Иванова и Мария Христова, които водиха убедително през първия ден, но за малко изпуснаха първото място. Все пак, LZ Yachting 1991 имаха голям повод за радост, тъй като вторият им отбор North Sails също взе подиум в състав Стефани Музакова, Светлин Караджов, Калоян Каталиев. Стефани е носител на повече от 50 медала и 60 купи от национални и международни регати. Десет поредни години е републикански шампион на България, 5 поредни години Ветроходец на България в олимпийския клас Лазер Радиал.

Снимки: Петко Момчилов

Организатор на престижната надпревара в България е “BORA Sailing”, в партньорство с “ЛЗ Яхтинг 1991” и СК “Ултрамарин”. До края на годината се очаква да се състоят още две регати от тази серия – в Поморие през септември и на Язовир Искър през октомври.

Снимки: Петко Момчилов

 

The post Победител в първия кръг на Шампионската лига по ветроходство в България е ОВК Несебър 2000 appeared first on Списание 360.


Иван Георгиев от Bora Sailing: Българският ветроходен небосклон имаше нужда от нещо ново

$
0
0

Този месец във Варна се проведе първият за страната ни кръг от Sailing Champions League или Шампионската лига по ветроходство. В събитието BORA Sailing Championship се включиха 12 отбора, които се състезаваха на четири лодки Laser SB20  за титлата “Шампион по ветроходство за еднотипни лодки на България”.

Големият победител стана отборът на ОВК Несебър 2000 със шкипер Яна Маркова. За да разкаже повече за формата и състезанието говорим с един от главните организатори от Bora Sailing – Иван Георгиев.

Ветроходство
Снимка: Петко Момчилов

Вие сте сравнително ново име във ветроходната общност. Кои всъщност са BORA Sailing?

Ние сме Яна Велева, Ясен Къчински и аз, Иван Георгиев. Всичко започна с мечтата и нуждата от one-design състезания, които по наша преценка липсваха на българския ветроходен небосклон. Към това желание се добави изникналата възможност да купим четири лодки на относително изгодна цена. Донякъде на шега, разговорите започнали през изминалата есен, избухнаха тази пролет и успяхме да го реализираме.

Познавахте ли предварително формата Champions League или това се случи, след като се сдобихте с лодките?

Това се случи изключително случайно. В търсенето ми за match-race събития, тъй като те са за еднотипни лодки и повечето са извън България, попаднах на този формат в интернет и видях, че имат white card позиции за хора, които не са част от лигата. Писах на организаторите, споделих, че имаме четири лодки, и попитах дали е възможно да се включим не само като състезатели, но и като организатори в България. Изпратих този мейл без никакви очаквания да получа отговор, но те не само отговориха, но се оказа, че уцелихме човека, който преди това е движил класа SB20 – веднага прегърнаха идеята и ни поканиха на годишната си среща. Получи се спонтанно и непланирано.

Ветроходство
Снимка: Петко Момчилов

Какво е специфичното за формата Sailing Champions League?

Първо, организаторът предоставя лодките и те са еднакви. Изискване на международния формат е организаторът да предоставя лодките и ветрилата, и да гарантира, че те са еднакви. Другото специфично е ротацията на лодките – така силите са изравнени. Гонките са кратки, много на брой и близко до брега. Форматът е започнал в Германия и е силно заимстван от Шампионската лига по футбол. Клубен турнир, в който лигите излъчват представители, правят се квалификации и т.н.

Как ви прие ветроходната общност, все пак сте нови имена като организатори, лесно ли беше да привлечете едни от най-добрите клубове за това първо издание? 

Всъщност беше изненада, че стана сравнително лесно. Първо мислихме да направим формата с осем екипажа и поканихме два от Гърция, които заради малкото време не успяха да реагират. Оказа се, че имаме много повече интерес от България от очакваното. Отдаваме го на факта, че този глад за one-design състезания, при който каква е яхтата ти няма чак такова значение, не е бил нещо, което само ние усещаме.

Шампионска лига по ветроходство
Иван Георгиев/ Снимка: Петко Момчилов

За съдия поканихте Стиви Курис от Гърция, имаме ли готовност да подготвяме наши рефери на вода (Chief Umpire)?

Точно в този формат нямаме съдии с опит, но това е една от идеите – лека полека да съдействаме да се подготвят. Имаме международни съдии с опит с реферство на вода (umpired racing), така че те просто трябва да се подготвят допълнително за формата. Със Стиви се познаваме от много събития преди това – знаем, че е много опитен и много позитивен – съдия, успяващ да се справи с конфликтите.

Какво следва от тук насетне?

Останалите две събития през тази година – септември в Поморие и на Язовир Искър през октомври. Честно казано, погледът ни е отправен в 2022 – ще имаме повече време, екипажите ще знаят по-отрано и се надявам да ни включат в календарите си от самото начало.

Ветроходство
Снимка: Петко Момчилов

Клубовете нямат такива лодки, как ще успяват да тренират на тях?

Имаме желание да провеждаме и обучения на тези лодки – наричат се клиники за състезатели. Искаме да обучаваме нови хора да влизат във ветроходството. Сега положението е доста затворено – състезателите са или олимпийски ветроходци, започнали от деца на клас Оптимист, или на големи яхти, които са скъпи, трудно е да влезеш в екипажа им и, по мое мнение, не са особено подходящи за първи стъпки във ветроходството.

Гледате ли вече към друг формат, който сте си харесали?

Да – Match Race! Познаваме се добре с хора в Корфу, Кавала и в Румъния, с които има шанс да организираме нещо съвместно. Има също идея за организиране на лига само за дами, Яна Велева от нашия екип прегърна съвсем разбираемо тази идея и проучваме възможностите за осъществяването й. Имаме много идеи – въпросът е не дали, а кога ще успеем да ги реализираме.

Шампионска лига по ветроходство
Иван Георгиев/Снимка: Петко Момчилов

The post Иван Георгиев от Bora Sailing: Българският ветроходен небосклон имаше нужда от нещо ново appeared first on Списание 360.

5 приключенски аудио и е-книги от Storytel

$
0
0

Ако все още се чудиш какви книги да подхванеш в оставащата част от лятото, когато времето за четене, за щастие, се поразтегля, ето какво сме подбрали за теб:

5 заглавия, които предизвикаха нашето внимание, докато разглеждахме богатата библиотека на Storytel. Макар да обожаваме четенето на хартиени книги, вече ти разказахме колко впечатлени сме от възможността с част от класиките и бестселърите да се срещнем в аудио или електронен формат.

В Storytel има наистина впечатляващ избор от над 200 000 заглавия на български и английски. Благодарение на тази платформа, можеш да слушаш вдъхновяващи истории навсякъде и по всяко време, дори без да е нужен интернет – можеш да ги слушаш/четеш и офлайн.

А сега ти представяме 5 приключенски заглавия в рубриката “Добрите истории със Storytel”.

ВИЖ аудио и е-книги на планинарска тематика тук.
1. “Забравените пътища от Родопите до Памир”, аудио книга, Филип Лхамсурен

Авторът Филип Лхамсурен – наполовина монголец (по майчина линия), наполовина българин (по бащина), е 100% приключенец. Такъв, какъвто рядко можеш да срещнеш – толкова свързан с природата, колкото са може би само представителите на някои племена в затънтени кътчета на планетата. Воден от неутолима жажда за нови и нови предизвикателства, Филип се отправя на изключително трудно пътешествие с колелото си от Родопите до Памир и в продължение на 5 месеца изминава над 10 000 километра.

Маршрутът е впечатляващ – Турция, Грузия, руските републики Северна Осетия, Ингушетия, Чечения, Дагестан, Калмикия, а след тях и Западен Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан.

“Карах в конфликтни зони и бях подозиран в диверсия, изпитах суровата жажда на пустините и проливните дъждове на Кавказ, спах на дъното на пресъхналото Аралско море, лових риба сред облаци комари в делтата на Волга, къпах се във водите на Черно, Мраморно и Каспийско море, гоних зайци в степите на Казахстан, заспивах с воя на диви кучета, будех се със змии и усетих отровата на скорпионите. Преживях най-тежката си болест в суровата пустош на Памир. Предлагаха ми да се оженя, да заживея в планината, да започна работа, да приема исляма”.

Голямата загадка е как оцелява в условията, с които се налага да се срещне по пътя, и кое му дава сили и увереност, че ще се справи.

“Самотният път е шанс за човека да започне да чува и вижда смисъла на случващото се около него. Вятърът в живота, колкото и да е суров, не бива никога да спира, защото носи събития, сред които човек съзрява”

– споделя Филип, а ние горещо ти препоръчваме да чуеш цялата му история. Защото тя е удивителна не само с изпълващите я събития, но и заради проникновения разказ на един човек, който по невероятен начин усеща природата… И себе си.

 2. “Между Нирвана и Самсара”, аудио книга, Атанас Куцев

Има пътешестия, които човек изпитва нуждата да преживее сам, но има и такива, чието споделяне носи истинско щастие. Атанас, Моника и Майкъл се отправят далече на Изток, за да преживеят именно такова приключение, което да изпълни спомените им от младежките години с цветни случки.

От националния парк „Читуан” в Непал, през Базовия лагер на Еверест, всевъзможните превозни средства в Индия, мистиката на тази страна, срещата с различните култури, водовъртежа от цветове, звуци, усмихнати лица, високи върхове, духовни песнопения, който те отвежда някъде там, където срещаш щастието. Което не зависи от нищо материално.

Времето в манастира ме накара да се замисля за много неща. Най-вече за щастието. Навсякъде около себе си виждах само усмивки. Едни безгрижни и страшно радостни деца. Необременени. Леки. Онази лекота, която на нас, западните хора, много ни липсва. Да си по-лек от въздуха, да се рееш, да си над нещата. Да бъдеш истински щастлив”.

В Непал Атанас – авторът на книгата, преподава английски на будистки монаси, посещава родното място на Сидхарта, спуска се с кану в джунглата и празнува Коледа в Хималаите. В Индия младият фотограф прекарва цял месец и запечатва незабравими образи, които после пресъзадва в книгата си, усвоява изкуството на битието в една съвсем далечна не само като линейни километри страна.

Малко факти за приключението, което описва: 8500 км, три месеца, 19 населени места, манастири, храмове, самолети, слонове, камили, влакове, рикши, автобуси, таксита, планини, реки, пустиня, джунгла, плажове… Между Изток и Запад, “Между Нирвана и Самсара”.

3. “От Рио до Кейптаун” – е-книга, Йордан Колев

Йордан Колев е пилот на „Боинг 767”, изпълнявал полети на пет континента. Дълги години работи във Виетнам и на о. Мавриций, а в свободното си време кара мотор, плава с яхта и пише книги.

В тази разказва за 18 авантюристи, които загърбват лукса на модерното си всекидневие, за да отплават на околосветска регата за аматьори. Дни наред ветроходната яхта ”УНИЦЕФ” става техен “дом”, а екипажът й е принуден да живее в спартански условия. Тези мъже и жени (да, има и жени) посрещат заедно всичко, което съдбата е решила да им погоди в Южния Атлантик. Целта обаче е най-голямата им мотивация – те искат първи да прекосят океана по пътя на клиперите. Пред какво ще се изправят по пътя към целта, ще разбереш от историите, описани увлекатлено от Йордан Колев.

Освен художествените си качества и прекрасно пресъздадените приключения на екипажа на “УНИЦЕФ”, книгата има и познавателна стойност – тя дава полезна информация за живота на яхта, плаваща в безкрайните води на океана.

Не пропускай шанса да отплаваш натам и ти, защото ти гарантираме, че след това ще погледнеш на света по друг начин!

4. “Когато бях морски капитан” – аудио книга, Михаил Вешим

Вешим няма нужда от представяне и само името му е достатъчна реклама за заглавията, под които то е изписано. И все пак, даваме ти няколко ключови думи – в-к “Стършел” и романът (по-късно превърнал се в сценарий за едноименния филм) “Английският съсед”.

В безкрайно симпатичната, 4-часова аудио книга Вешим разказва истории, които преди това са били разказвани “на маса, в старо Созополско дворче”. Доколко тези морски истории са доукрасени, ние можем само да предполагаме, макар да не виждаме никакъв смисъл в подобно гадаене. Просто защото – незаивисмо колко истински и колко измислени – тези истории много ни забавляват и очароват!

Ето за какво става дума:

“Имаше такъв виц: Някакъв човек много хойкал по кръчмите. Жена му решила да го отучи – сготвила вечеря, направила салата, сипала му ракия и го попитала защо ходи по кръчмите, като може да си пие и вкъщи. Мъжът отпил от ракията и казал: “И когато бях морски капитан…” Жената веднага го прекъснала:

“Че кога си бил морски капитан?” И отговорът: “Ето, жена, защо не пия вкъщи!”

И аз не съм бил морски капитан, но обичам да разказвам за пътешествията си. Сравнени с тези на Колумб и Магелан, моите са нищо. От тях няма да узнаете колко е висока Айфеловата кула – това го пише в Гугъл. Но ще научите какво е “пржена мешавина” на сръбски, “Мама Хуху” на китайски и “рахунек” на полски – това и Гугъл не го знае. Писателят хуморист винаги е пред интернет търсачките – поне с една усмивка. Заради тази усмивка някои ни предпочитат (и препрочитат) горещо…

Сега нали разбираш защо тази книга не е за изпускане – поединично или в компания дори!

5. “Да оцелееш като родител” – аудио книга, Елисавета Белобрадова, Красимира Хаджииванова

Майко мила, какво приключение е само да оцелееш като родител!

“Е, ние сме тук, за да ви кажем, че всичко ще е наред!” – казват двете авторки, познати от Maikomila.bg. Сайтът, добил особена популярност сред всички втрещени от чара на това, вероятно най-голямо житейско приключение – родителството.

“Отглеждането на дете е истински кръстоносен поход, който изисква много мотивация, добра физическа подготовка, безкрайни часове обикаляне с пълно бойно снаряжение в анормални климатични условия, експертиза в най-неочаквани области и безапелационни умения да убеждаваш местното население (децата), с аргументи или сила, че е крайно време да тръгнат по правия път… Изобщо, живот ли е да го опишеш…”

Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова разказват по неповторим начин – искрено, със самоирония, съкровени моменти от пътя си на родител, от бремеността, през раждането, до самото родителство и всички, свързани с това, предизвикателства. В книгата забавни случки споделят и други оцелели.

Родителството е смешно, родителството е страшно, родителството е трудноизбежно, освен това, е за цял живот!

Посмей се с тази аудио книга, то какво друго ти остава… Ако и ти си обречен да бъдеш (или да станеш скоро) родител.

The post 5 приключенски аудио и е-книги от Storytel appeared first on Списание 360.

“Boleron travel stories”: Яхтени партита

$
0
0

 

 

Няма да крием, че първата ни асоциация, когато чуем яхтени партита, са знойни красавици по бански, заобиколили богати, застаряващи мъже, и алкохол в огромни количества. Всъщност тази представа вероятно е изградена от кино индустрията, но е само част от реалността. Факт е, че яхтените партита вече съвсем не са забавление само за свръхзаможни хора. През последните години в България се появиха все повече фирми, които предлагат подобни услуги – яхта под наем, моминско/ергенско парти на яхта, та дори тиймбилдинг сред морето.

С нашия партньор – първият онлайн застрахователен брокер Boleron, отново те каним да се впуснеш в приключение и ще ти дадем някои полезни съвети как да преживееш незабравимо и вълнуващо яхтено парти.

yaht_1
Източник: Panic Frame

Ако си морски човек, сигурно ще ти хареса идеята в края на летния сезон у нас да потеглиш към Йонийско море с катамаран, за да посетиш невероятните острови там, да се потопиш в блестящите тюркоазени води и да изпиташ пълната свобода,която плаването ти дава. В организацията на именно такова яхтено парти участва Влади Герасимов. Повече от 30 години той се занимава с партита и събития от градски тип, а през септември за първи път ще участва в организацията на подобно голямо морско парти.

“За първи път се качих на яхта преди 3 години. Имам познат с яхта и с него сме пътували в Гърция – между ръкавите на Халкидики. Дори имаше случай, в който аз поех руля една нощ, защото бях по-адекватен от двамата на борда. Имах навигация и карта с точки, които трябваше да следвам, та излязох с лодката до една много готина лагуна”.

ВИЖ дали ветроходството е подходящо за теб тук.
yacht_1
В открито море. Източник: Panic Frame

Какво ще представлява голямото яхтено парти, в чиято организация участваш сега?

Влади: 70 души, в 7 катамарана, голям персонал. Ще закрием лятото, като отидем в Йонийско море, където цветовете на синьото гръцко море са най-красиви. Тръгваме от Лефкада и ще обиколим всички околни острови. Ще пътуваме всеки ден – харесваме си някакво място, където пускаме котва. Идеята е да събираме катамараните в кръг със задните им части, така че да изглежда като басейн, който ще бъде пълен с всякакви надуеваеми играчки. Хората ще скачат там и ще се къпят. На борда ще има диджеи, които ще се грижат за музиката. Професионален барман ще прави коктейлите. Имаме момичета, които са работили в Ибиза и ще са хостеси.

Има ли някакви изисквания към участниците?

Влади: Да са позитивно настроени и да са готови за хубави преживявания от сутрин до вечер.

Vladi Gerasimov
Влади Герасимов. Източник: Panic Frame

Как ще опазите всички тези хора, които ще са пили алкохол и ще скачат в дълбоките води?

Влади: Имаме хора, които ще бдят всичко да е наред. След залез слънце, вечерта няма да имаме парти, музика и т.н. Нещата ще се случват основно през деня. Освен това, ние няма да сме навътре в открито море, ще виждаме бреговете отвсякъде. Участниците ще имат застраховки.

Кои са най-предпочитаните дестинации?

Влади: Лефкада, защото е лесен достъпът. Минава се по път, не с ферибот. Кефалония също е много интересна, Закинтос – те са по-познатите, по-туристически обекти. Има и по-малки, по-диви острови, които пък са достъпни за превозни средства като нашето, с кола не може да се стигне до тях свободно.

От гледна точка на ковид ситуацията какви са изискванията?

Влади: Стандартно – пътуваме за Гърция, дали ще е на яхта, или сухоземно, ваксини, PCR-и или преболедували… Стандартните изисквания.

Най-хубавото ти яхтено парти?

Влади: Надявам се да е това, което предстои. Иначе, винаги когато съм бил на яхта, е било хубаво и приятно, защото това ти дава свобода да избираш къде да отидеш на плаж, къде да спреш. За разлика от сухоземния транспорт, при който си ограничен до достъпните за всички хора плажове. Неописуемо е това, което ди дава морето и свободата в него.

ВИЖ съвети за избор на употребявана яхта тук.
yacht_2
Източник: Panic Frame

Ако след всичко прочетено, смяташ, че яхтените партита са точно за теб, ето още малко полезна информация:

Забавления

След като яхтата хвърли котва в някой залив, участниците могат да се гмуркат или да разглеждат подводния свят с шнорхел, да се носят над водите с различни надуваеми пояси и подобни пособия, да играят с водни пистолети или на карти на борда.

Моминско/ергенско парти

Можете да наемете яхта почасово или за няколко дни. Така ще имате собствено частно парти, с хора, с които искате да бъдете, вместо да сте в някой претъпкан бар. Това дава пълна свобода на действие. Има фирми, които предлагат и по-високо адреналинови партита, включващи послет с парашут над морето – парасейлинг. Заради ограничения капацитет на яхтата, трябва да помислите кого ще поканите и дали всички гости ще приемат подобно ветроходно приключение.

Помислете за дрехите – можете да поръчате еднакви тениски с весели щампи. Добре е предварително да подготвите сценарий, който да включва забавни игри – за тях също трябва да подготвите нужния “инвентар”. Някои плавания включват отскачане до бар или дискотека в близък курорт, така че предвидете и това, когато стягате багажа си.

ВИЖ още съвети за ваканция на яхта тук.
yaht_5
Сред тюркоазените води. Източник: Panic Frame

Тиймбилдинг

Освободената атмосфера на едно яхтено парти може да се окаже сплотяваща екипа и разведряваща офис отношенията. Разбира се, ако участваш в подобно събитие, не ти препоръчваме да прекаляваш с алкохола, а да наблегнеш повече на участието в различните отборни игри. Ако се притесняваш да се появиш пред колегите си по бански, винаги можеш да избереш някой красив монк или друга плажна дреха, в която да се чувстваш комфортно.

Какво да провериш предварително:

* Може ли да си носиш храна и алкохол на борда (има ли хладилник, който да ползваш);

* Можеш ли да си пуснеш своя музика;

* Можеш ли да украсиш яхатата;

* С каква екипировка разполага яхтата и какво е нужно да носиш.

Дрехи

Може да си мислиш, че банският и някоя тениска ще са ти достатъчни, но ти напомняме да си вземеш ветровка (яке, което да спира вятъра), както и някоя топла дреха. Обувките ти трябва да са с мека, нехлъзгава подметка.

yaht_6
В гръцки залив. Източник: Panic Frame

Цени

Те, разбира се, варират, според вида и капацитета на яхтата, дестинацията и периода от време, който ще прекараш на борда. Все пак, за да добиеш представа – няколкочасов круиз за 30-40 души по нашето Черноморие струва от порядъка на няколкостотин лева.

Безопасност и сигурност

Съветваме те да си направиш застраховка, ако нямаш такава. На борда би трябвало да има хора, които да следят за сигурността, но за да имаш по-голямо спокойствие, редно е да се обърнеш към застрахователния си брокер и да попиташ за предложения. Все пак, когато си сред природата, трябва да бъдеш готов за всичко. А ние ти желаем попътен вятър, щастливи усмивки и морски приключения, които да помниш с радост цял живот!

ВИЖ за застраховката “Пътуване в чужбина” тук.

The post “Boleron travel stories”: Яхтени партита appeared first on Списание 360.

Варна започна подготовка за Европейското първенство по ветроходство

$
0
0
Ветроходство
Снимка: Петко Момчилов

Започна изграждането на лодъчния парк за предстоящото в Морската столица Европейско първенство по ветроходство в клас Лазер, планирано за 2-9 октомври в района на Морска гара-Варна. С това и организаторите от Българската федерация по ветроходство, и СК „Черно море Бриз“, с домакинството на Община Варна, започнаха официалната подготовка за състезанието, което трябваше да се проведе през май, но беше отложено поради епидемичната обстановка.

Състезателните яхти ще излизат в морето от любимата на варненци и гостите на града пешеходна зона на Морската гара, като това ще направи срещата с адреналина и емоциите още по-запомняща се.

Ветроходство

До този момент заявки за участие са подали 40 нации, като осем от тях са извън Европа – сред тях са САЩ, Канада, Нова Зеландия, Австралия, Сингапур и др. Това разнообразие на представените морски нации се дължи на факта, че състезанието е открито, а интересът към надпреварата е голям сред цялата ветроходна общност. Дори се очаква в идните седмици да пристигнат няколко отбора, които да проведат подготовката си във Варна, опознавайки максимално спецификите на акваторията. Варна се готви за това състезание от повече от три години, провеждайки три кръга от Европейската купа – през 2018, 2019 и 2020 г., които бяха генерална репетиция както от организационна гледна точка, така и за нашите състезатели.

Ветроходство
Иван Георгиев /Снимка: Петко Момчилов

ILCA е един от най-динамичните и интересни класове. Достъпен за всички възрасти – от деца до ветерани, той е и най-практикуваният в световен мащаб,  с над 215 000 яхти. Надпреварата ще бъде в двата олимпийски класa за жени и мъже – ILCA 6 и ILCA 7, като така ще даде старт на новия олимпийски цикъл на подготовка за много нови състезатели, насочили поглед към Игрите в Париж.

The post Варна започна подготовка за Европейското първенство по ветроходство appeared first on Списание 360.

Олимпийският елит пристига във Варна за Европейското първенство по ветроходство

$
0
0
Европейско първенство по ветр
Снимката е предоставена от Hype Communication

На 2-ти октомври във Варна стартира Европейското първенство по ветроходство и отворена купа в клас ILCA. Над 220 състезатели от цял свят ще пристигнат във Варна заедно с техните екипи, за да се борят за престижния трофей в двата олимпийски класа.

Първоначално този шампионат беше планиран за май, само няколко месеца преди Олимпиадата, за да служи като последна подготовка за елита във ветроходството, но поради ограниченията на Covid-19 се наложи да бъде отложен за октомври. Част от неотдавнашните олимпийски представители сега са в почивка и за съжаление няма да бъдат част от това издание на първенството, но много други ще бъдат тук във Варна, за да започнат подготовката си за Париж 2024, което предвещава един наистина силен шампионат.

Павлос Контидес – Кипър (4 -ти в Токио), Сергей Комисаров  – Русия (11 -и), Миливой Дукич Черна гора (17 -ти), Бенджамин Ваднаи Унгария(18 -ти), Зан Лука Зелко Словения (26 -и) и Ванес Ван Лайер Белгия (27 -и) ще бъдат част от звездната компания в клас ILCA7. Плюс двама не-европейски моряци, които също ще се присъединят, след като се състезават в Токио. Това са Вишну Сараванан -Индонезия (20 -ти) и Раян Ло – Сингапур (21 -и).

Европейско първенство по ветр
Снимката е предоставена от Hype Communication

Дамската компания в клас ILCA6 също ще се отличи с много от последните олимпийски представители през 2021 г. като Лине Флем Хост – Норвегия (8 -ма в Токио), Василея Карачалиу Гърция (9 -та), Елена Воробена Хърватска (12 -та), Ечем Гюзел Турция (20-та), Татяна Дроздовская Беларус(21 -ва), Кристина Пуиол Испания и много други.

Миналогодишното европейско първенство в Полша донесе изцяло британски мъжки подиум с пълна хегемония на Елиът Хансън, Майкъл Бекет и Лоренцо Чиварини. Елиът няма да е във Варна, но останалите трима представители на Острова ще се борят за серия от два поредни европейски медала. Допълнителна интрига вкарва и участието на четвъртия от Полша – Филип Юрисиц от Хърватска, който със сигурност ще се опита да вземе реванш и да се качи на стълбичката в Морската столица.

Европейско първенство по ветроходство
Снимката е предоставена от Hype Communication

Европейското първенство се организира от СК „Черно море Бриз“, Българска федерация по ветроходство с президент Росен Марангозов, Министерство на младежта и спорта и Община Варна, с подкрепата на Пристанище Варна. Почти готово е изграждането на прилежащите съоръжения в зоната за отдих на Пристанище Варна. Официалното откриване ще бъде на 3-ти октомври от 18:00ч., веднага след опознавателната гонка в състезателната дистанция. Варна се готви за престижния форум от повече от три години, провеждайки три кръга от Европейската купа през 2018, 2019 и 2020 г.

The post Олимпийският елит пристига във Варна за Европейското първенство по ветроходство appeared first on Списание 360.

Европейското първенство по ветроходство във Варна стартира с изненади и лошо време

$
0
0

ветроходство

С официална церемония на 4 октомври във Варна беше открито Европейското първенство по ветроходство в клас ILCA. 220 състезатели от 45 държави се впуснаха в битка за европейското злато в двата олимпийски класа ILCA 6 и ILCA 7 във Варна. Това се явява първо сериозно състезание за новия олимпийски цикъл и в него се впуснаха както участници с добри класирания от Токио, като Павлос Контидес от Кипър (4-ти) и Лине Флем Хост от Норвегия (8-ма), така и свежа кръв в лицето на редица шампиони от младежките форуми, които ще атакуват олимпийското злато в Париж през 2024.

Според организаторите една от големите ползи от това домакинство е възможността ветроходството да бъде популяризирано сред децата и младежите като спортна дисциплина и това да доведе повече от тях в българските клубове, като това би дало и надежди за големи спортни успехи за в бъдеще.

„Впечатлен съм от организацията и от зоната на Пристанище Варна. От европейската асоциация оценяваме високо положените усилия.“ – Златко Якелич, вице-президент на EurILCA.

ветроходство

Главен съдия на форума е българинът Тодор Иванов, а гонките ще стартират всеки ден от 12:00ч. в зоната за отдих на Пристанище Варна, на метри от брега. Повечето от състезателите вече направиха опознавателни гонки и очакват с нетърпение надпреварата, тъй като се очакват променливи условия, които ще им позволят да покажат пълния си арсенал от умения.

С 15-17 възла вятър и големи вълни започна вторият ден на надпреварата от
Европейското първенство и открита европейска купа по ветроходство във Варна.
На 6 октомври денят започна в 09:30 със среща на треньорите. Първите флоти, които
атакуваха морето бяха ILCA 6 жени и ILCA 6 мъже. Състезанията започнаха в 12:00
часа по график, като ветроходците стартираха третата си гонка на този шампионат. В
края на класа имаше 5 общи изтегляния за жените, в следствие на фалстарт, така че
денят стана по-дълъг за всички 220 ветроходци, чакащи да завършат или да започнат
състезанията си.

ветроходство

Корабът на главните съдии устоя на напрежението и успя да проведе всички
планирани за деня гонки от програмата в ILCA6. За сметка на това, групите на ILCA 7
успяха да направят само една гонка поради ограничението във времето и се върнаха
на брега около 18:00.

Времето във Варна се оказа голямо предизвикателство за европейския елит, поради
по-ниските температури и големите вълни, но със сигурност това осигури много
адреналин в гонките.

ветроходство

Що се отнася до резултатите, изненади в челните редици при жените ILCA 6 липсват.
Водач продължава да е норвежката олимпийска състезателка Лине Флем Хост (3-
3-1-79BFD) без черен флаг до момента. Гръцката представителка от Токио,
Базилея Каракалиу (14-1-3-8), се изкачи от четвърта до втора позиция, след като
направи силно завръщане след първата гонка, в която заобиколи първи знак
едва 25-та. В момента заема второ място с 12 точки. Дейзи Колинридж (7-22-14-1)
е трета с 22 точки, печелейки последната за деня гонка.

Състезателят от Турция Умут Ейрипармак (1-1-2-7) все още е първи в шампионата
на ILCA 6 за мъже в общото класиране и под 21 години с 4 точки, но във врата му
дишат Оскар Мадонич от Украйна (3-5-3-1) и Стипе Гаспич от Хърватска (2-3-4-2)
със 7 с по-добри изхвърляния. Оскар също е 2-ри в шампионата до 21 години,
следван от Джейсън Кефалонитис GRE (4-7-27BFD-3) на четвърто място общо
класиране с 14 точки. В ILCA 6 е и най-силното българско представяне до
момента, Михаил Берберов на 16 години е 15-ти при мъжете и 11-ти в
класирането под 21 години.

ветроходство

Шампионатът на ILCA 7 все още се доминира от Майкъл Бекет Великобритания
(1-1-4), макар и застигнат на 6-те точки от Павлос Контидес Кипър (2-3-1).Третотоевропейско място за сега принадлежи на Фин Линч от Ирландия (6-10-3) с 19точки.

В четвъртия пореден ден на Европейското първенство Варна продължава да предоставя великолепни условия за ветроходство. 20 възла вятър и големи вълни отново повториха своя живописен сценарий за състезателите.

Условията определено бяха много взискателни за всички 220 участници, принуждавайки ги да се раздадат на максимум за всяка вълна, предизвиквайки не само своите технически умения, но и сила.

ветроходство

Вчера беше първият ден на финалните серии за ILCA7, като те се състезаваха в два потока –златен и сребърен. За съжаление успяха да проведат само една гонка и така приключиха с шест до момента, докато тези в клас ILCA 6 вече имат седем.

Класирането при жените се промени, като олимпийската състезателка от Гърция Базилея Карахалиу (14-1-3-8-14-4-1) поведе с 31 точки. Агата Барвинска от Полша (20-8-13-4-3-1-5) също се изкачи на една позиция и сега се класира на второ място, само на три точки зад лидера. Довчерашната водачка Флем Хост от Норвегия (3-3-1-79BFD-6-11-15) падна на третото място с 39.

ветроходство

Очаквайте скоро още информация за финалите!

Европейското първенство се организира от СК „Черно море Бриз“, Българска федерация по ветроходство с президент Росен Марангозов, Министерство на младежта и спорта и Община Варна, с подкрепата на Пристанище Варна. Варна се готви за престижния форум от повече от три години, провеждайки три кръга от Европейската купа през 2018, 2019 и 2020 г.

Снимковият материал е предоставен от Hype Communication.

The post Европейското първенство по ветроходство във Варна стартира с изненади и лошо време appeared first on Списание 360.

Майкъл Бекет е новият европейски шампион по ветроходство в ILCA 7

$
0
0
Европейско по ветроходство
Снимка:Мария Караиванова

Европейското първенство по ветроходство в клас ILCA приключи на 10 октомври във Варна, с една последна гонка във всеки от класовете.

Състезанието трябваше да започне в 11:00, но безветрие задържа финалистите за повече от час на брега. Едва в 12:20 състезателният комитет успя да пусне флота на ILCA 7 Gold и женския флот ILCA 6 на вода. ILCA 7 Silver и ILCA 6 Men’s го направиха 30 минути по -късно.

Веднъж излезли на курса, условията отново станаха тежки: силен вятър и големи вълни се появиха, за да приключи шампионатът по начина, по който се проведе във всичките шест дни – ветровито, с вълни и в студ.

Европейско по ветроходство
Снимка:Мария Караиванова

Трети пореден златен медал за британския отбор при мъжете с коронясването на Майкъл Бекет като нов европейски шампион в олимпийския клас ILCA7  за 2021 г. Това е трети медал за него, след като спечели сребро през 2018 г. в Ла Рошел, а също и сребро миналата година в Гданск, където британците завладяха пълния подиум. Първи подиум обаче това беше за сребърния и бронзовия  медалист Филип Юришич от Хърватска (2-ри) и Джонатан Ваднай (3-ти) от Унгария.

Полската състезателка Агата Барвинска стана новата европейска шампионка при жените в ILCA6 за 2021 г. Това е първи златен медал за нея и втори в кариерата й, след завладяването на бронз през 2020 г. Сребърният медал остана за Максим Йонкер от Холандия, която също спечели  медал през 2018 г. в Ла Рошел. Максим завърши този шампионат, спечелвайки последната гонка за деня. Първи медал на този шампионат отнесе и Базилея Карахалиу от Гърция, която отнесе бронза в своя клас.

В клас ILCA6 при мъжете шампион стана Стрипе Гаспич от Хърватска, следван от шампиона до 21 години Оскар Мадонич от Украйна. Трето място в общото и второ под 21 за Умут Ейрипармак от Турция. Божидар Голубич от Хърватска затвори подиума до 21 години и четвъртото място в общото класиране.

Европейско по ветроходство
Снимка:Мария Караиванова

Медалистите бяха наградени на официална церемония на Морска гара – Варна, в присъствието на Росен Марангозов – президент на Българска федерация по ветроходство, Златко Якелич – Вицепрезидент на ЕвроИЛКА, Тодор Иванов – главен съдия на състезанието, Данчо Илиев – главен експерт от Дирекция спорт към Община Варна, Петър Пасев – главен експерт към Министерство на младежта и спорта и  Тихомир Тодоров – председател на Съвет на директорите на Пристанище Варна ЕАД. Организаторите си размениха привествени плакети, а Варна беше определена от страна на Европейската асоциация в клас ILCA като новото откритие сред градовете домакини на подобен тип мащабни форуми в този спорт.

Европейското първенство се организира от EurILCA, СК „Черно море Бриз“, Българска федерация по ветроходство, Министерство на младежта и спорта и Община Варна, с подкрепата на Пристанище Варна. Варна се готви за престижния форум от повече от три години, провеждайки три кръга от Европейската купа през 2018, 2019 и 2020 г.

The post Майкъл Бекет е новият европейски шампион по ветроходство в ILCA 7 appeared first on Списание 360.


За първи път Шампионската лига по ветроходство ще стартира сезона от София

$
0
0

Своята премиера в София ще направи първото по рода си за България състезание с четири еднотипни лодки Laser SB20 BORA Sailing Champions League. Надпреварата, част от Шампионската лига по ветроходство, имаше своето пилотно издание миналата година, когато кръговете бяха проведени във Варна и Бургас.

Тази година, организаторите си поставят за цел да приближат ветроходството близо до столицата, разширявайки общността, имаща достъп до този спорт отвъд морските ни градове.

Първото за сезона събитие от престижната верига ще се проведе в Шипоченския залив на язовир Искър от 29-ти април до 2-ри май. Организатори на надпреварата са BORA Sailing, съвместно с ЦСЯК (Централен Софийски Яхт Клуб).

Снимка: Петко Момичилов

Шампионската лига по ветроходство е формат, включващ над 20 страни участнички. Наред с България, част от лигата са страни като САЩ, Швейцария, Великобритания, Белгия, Финландия и други. Този формат с еднотипни лодки, предоставяни от организатор, в който ветроходните клубове се състезават при равни условия един срещу друг, предполага резултатите да са плод единствено на техните технически и стратегически умения. Това гарантира изключителна динамика и атрактивност за публиката, която ще може да наблюдава състезанието директно от бреговете на язовир Искър.

Точно като футболния си съименник, Шампионската лига по ветроходство е състезание между клубове. Очаква се край язовир Искър да пристигнат представители на всички най-изявени яхт и спорт клубове в България, а големият победител ще бъде определен след приключване на последния кръг през есента. Календарът предвижда състезателите да се срещнат на вода отново през юни във Варна, през август в Бургас и да приключат отново в София през октомври. Големите победители ще имат възможност да представят България в квалификации и финали на Sailing Champions League през 2023.

Снимка: Петко Момичилов

Събитието е отворено за публика, като форматът на състезанието предполага къси, но много атрактивни гонки, които ще са истинска наслада за всеки, имащ желание да направи своя първо досег до ветроходството.

Повече може да научите в официалната страница на събитието във Фейсбуук.

Снимка: Петко Момичилов

The post За първи път Шампионската лига по ветроходство ще стартира сезона от София appeared first on Списание 360.

Екипажът на Ултрамарин взе първия кръг в Шампионската лига по ветроходство

$
0
0
Снимка: BoraSailing

Вчера приключи първият кръг на BORA Sailing Championship, който се проведе между 30-ти април и 2-ри май край комплекс Будното око на язовир Искър. В три поредни състезателни дни сили премериха представители на най-изявените ветроходни спортни клубове в България, а големият победител и носител на титлата шампион за еднотипни лодки на България ще бъде определен след приключване на последния кръг през есента.

След 11 проведени състезателни серии между десетте участващи отбора, бяха определени петимата претенденти за първото място.  На старта в битката за медали се наредиха Siroko Wind Club (ЦСЯК), PARKMART Sailing Team II (Яхт клуб “Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”), Chocolate (Яхт Клуб “Порт Бургас”), Ultramarine I (Ултрамарин СКВ) и PARKMART Sailing Team II (Яхт клуб “Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”).

Снимка: BoraSailing

Шампион на първото за годината издание на BORA Sailing Championship е отборът на Ultramarine I (Ултрамарин СКВ), следван от PARKMART Sailing Team II (Яхт клуб “Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”) и отбора на Chocolate (Яхт Клуб “Порт Бургас”). Съгласно регламента, финалистите се състезават, докато някой от отборите спечели две победи. Останалите в класирането се определят според класирането им във финалната серия.

Календарът предвижда състезателите да се срещнат на вода отново през юни във Варна, през август в Бургас и да приключат отново в София през октомври. Големите победители ще имат възможност да представят България в квалификации и финали на Sailing Champions League през 2023.

The post Екипажът на Ултрамарин взе първия кръг в Шампионската лига по ветроходство appeared first on Списание 360.

Регата Varna Channel Cup се завръща от 21 ти до 24-ти май

$
0
0

Осмото издание на единствената по рода си регата Varna Channel Cup ще се проведе във Варна между 21-24 май. Най-зрелищното ветроходно състезание в България отново ще доближи макисмално спинакери и публика в морска надпревара, включваща гонка в канала на варненското езеро.

Събитието се организира от яхт клуб ЛЗ яхтинг 1991, под егидата на Община Варна. Това е единствената в България регата, включваща гонки канал-езеро, което позволява публиката да види съвсем отблизо, от брега на Аспарухово, преминаващите на една ръка разстояние килови яхти. Събитието е любима атракция за фотографи и любители на дронове, които снимат яхтите в канала, от Аспарухов мост, Морската градина и близките плажове.

Очаква се в надпреварата да се включат около 300 ветроходци на 40 яхти от различни ORC и IRC класове.

„Тази година сме решили първият състезателен ден 22-ри май да бъде отреден на най-зрелищната гонка – тази канал-езеро, в която екипажите минават под Аспарухов мост, така се надяваме в събота хората да се разходят до парка в Аспарухово и да станат свидетели на този неповторим спектакъл. В празничният 24-ти май яхтите ще са в акваторията на Варненски залив за радост на всички граждани и гости на града излезли да се разходят в Морската градина. Регата Варна Ченъл Къп се превърна в един от символите на град Варна и значимо събитие за целия ветроходен сезон, a публиката става все по-многобройна“ – споделя организаторът Лъчезар Братоев от яхт клуб ЛЗ яхтинг 1991.

Събитието се организира с подкрепата на Община Варна, Хотел и казино „Черно море“, Орифлейм, Конформа, , LZ яхтинг 1991.

The post Регата Varna Channel Cup се завръща от 21 ти до 24-ти май appeared first on Списание 360.

Ветроходна база Искър с голямо откриване тази неделя (29 май)

$
0
0

На 29 май (неделя) на язовир Искър ще бъде открита Ветроходна база Искър, а позитивните емоции са гарантирани. Освен откриването на сезон 2022, Ветроходният празник ще отбележи и учредяването на Спортен Клуб Булсейлинг, както и организирането на детска ветроходна школа към него.

За най-малките любители на ветроходството, организаторите предвиждат лодки клас Оптимист, които ще дадат възможност на всички желаещи да се докоснат до магията на ветроходството под вещите насоки на обучени инструктори. Възрастните ще имат възможност да поплават с  ветроходни катамарани HC15 и HC16, които в деня на събитието ще могат да се ползват напълно безплатно.

В случай, че разполагате със собствена лодка-може да я вземете с вас и да поплавате с нея в района.

Как да стигнете до Ветроходна база Искър

Ветроходна база Искър се намира в близост до Будното око.

Координати: 42,439120, 23,622301
Ветроходна база Искър
Ветроходна база Искър

Повече за събитието може да научите в официалната му Фейсбуук страница тук.

The post Ветроходна база Искър с голямо откриване тази неделя (29 май) appeared first on Списание 360.

Шампионската лига по ветроходство се завръща във Варна в началото на юни

$
0
0

Варна ще бъде домакин на втория етап от BORA Sailing Championship от 2-ри до 5-ти юни. Събитието, популярно повече като Шампионската лига по ветроходство е част от международен формат, включващ над 300 участващи клуба в 20 държави по целия свят.

Първият кръг за тази година се проведе на язовир Искър, като след 11 проведени гонки и силна конкуренция, там шампион стана отбора на Ултрамарин. Във Варна се очаква да се включат и нови отбори, които да се борят за точки в крайното класиране, а крайните победители и носители на титлата шампиони за еднотипни лодки на България, ще представят страната ни в квалификации и финали на Sailing Champions League през 2023.

Ветроходство
Снимка: BoraSailing

Надпреварата се провежда във формат клубове срещу клубове – Fleet race с 4 еднотипни лодки SB20. Екипажите се ротират и сменят лодката за всеки кръг. Кратките и динамични състезателни кръгове създават истинска атракция на вода, поради което надпреварата е много интересна и за публика. Рефер на вода ще бъде едно от най-изявените имена в родното ветроходство – Явор Колев.

Очакваме интересни рокади в разпределението на позициите в класирането на клубовете през този втори за годината кръг – част от отборите, които заемат призовите места към момента няма да участват във Варна за сметка на други. Това реално ще даде шанс на нови играчи да се борят за изкачване в ранглистата. Целта на всички е да отидат на финалите на Шампионската лига по ветроходство и да направят динамични гонки по пътя си до там – това обещава наистина емоционална надпревара.“ – сподели Яна Велева от Bora Sailing.

Ветроходство
Снимка: BoraSailing

Bora Sailing Championship ще се проведе точно пред пешеходната зона на Пристанище Варна, а всички граждани и гости на града са поканени да се докоснат от емоциите и спортно-техническото майсторство на най-добрите екипажи в България.

Ветроходство
Снимка: BoraSailing

The post Шампионската лига по ветроходство се завръща във Варна в началото на юни appeared first on Списание 360.

Viewing all 67 articles
Browse latest View live